فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

اجزای فیلترپرس

دستگاه فیلترپرس باران نوین بهاران

اجزای فیلتر پرس

فیلتر پرس چیست؟

فیلتر پرس (filter press) دستگاهی می باشد که در صنایع مختلف به منظور فیلتراسیون فیزیکی آب بسیار از آن بهره می برند.

به صورت کلی این دستگاه وظیفه دارد تا ذرات معلق فاضلاب ورودی را حذف کند و پساب عاری از ذرات معلق جامد را به بیرون از دستگاه هدایت کند. با توجه به این که فیلتراسیون در این دستگاه از راندمان بالایی برخوردار است به همین دلیل از این دستگاه در صنایع گوناگون جهت جداسازی ذرات معلق از محلول های سوسپانسیون (ذرات معلق جامد در مایع) استفاده می کنند.

 اجزای فیلتر پرس

اجزای اصلی فیلتر پرس شامل شاسی یا بدنه، صفحات فیلتر، فیتینگ، پارچه فیلتر پرس، الکتروموتور، پمپ هیدرولیک، تابلو برق، جک و سیستم هیدرولیک می باشد.

همچنین بخش های آپشنال شامل کاور، سینی قطره گیر، پلت فرم، تسمه نقاله، شوینده و بازکننده صفحات می باشد.

مکانیزم فشار هیدرولیک فیلتر پرس از یک ایستگاه هیدرولیک، یک سیلندر روغن، یک پیستون، یک میله پیستون و یک ایستگاه هیدرولیک کارت هافلند متصل به میله پیستون و صفحه فشار تشکیل شده است. ساختار شامل یک موتور، یک پمپ روغن، شیر جهت، مدار و مخزن روغن، گیج فشار و یک شیر سرریز (تنظیم فشار) تشکیل شده است.

  • شاسی فیلتر پرس: شاسی از جنس فلز ضد زنگ کربنی برای ساخت فیلتر پرس میباشد و ابعاد سازه بستگی به تعداد صفحات فیلتر پرس دارد و می تواند طولی بین ۵۰ سانتی متر تا ۲۰ متر داشته باشد.
  • مدار برق فیلتر پرس : جهت روشن و خاموش نمودن پمپ مکش لجن و همچنین کمپرسور هوای فشرده و دیگر تجهیزات برقی مورد استفاده در فیلتر پرس از تابلو برق استفاده می شود.
  • فشار دهنده فیلتر پرس: فشار دهنده وظیفه اصلی را در دستگاه فیلتر پرس بر عهده دارند، به فشار دهنده اصطلاحا جک نیز می گویند. جک ها در دو نوع دستی و هیدرولیکی در فیلتر پرس مورد استفاده قرار می گیرد.  که معمولا برای ظرفیت های بزرگ ناچار به استفاده از جک هیدرولیکی در فیلتر پرس خواهیم بود.
  • صفحات دستگاه فیلتر پرس: صفحات فیلتر پرس را میتوان به دو دسته صفحات چمبر ( صفحات با حجم ثابت) و صفحات ممبران ( صفحات با حجم متغیر) تقسیم کرد ، که اغلب برای ساخت این صفحات از پلی پروپیلن یا همان pp و سایر موادی که دارای تحمل بالایی برای درجات حرارت بالا هستند و از مقاومت خوبی برخوردارند استفاده می شود.

صفحات چمبر( صفحات با حجم ثابت)

CHAMBER PLATES

صفحات چمبر بسیار مقاوم و سخت هستند و معمولاً  کیکی با درصد خشکی60 درصد تولید میکنند.

صفحات ممبران ( صفحات با حجم متغیر)

MEMBRANE PLATES در کل ساختار  این صفحات مانند صفحات چمبر می باشد با این تفاوت که در این نوع صفحات صفحه لاستیکی قابل ارتجاع وجود دارد که بعد از انجام عمل فیلتراسیون و  وارد کردن فشار توسط جک بر روی صفحات ،با استفاده از دمش هوا یا آب در فضای داخلی صفحات ، باعث فشار بیشتر بر روی کیک می شود.

  • پارچه های صفحات فیلتر پرس: شاید پس از جک هیدرولیکی مهمترین بخش دستگاه فیلتر پرس را پارچه های آن بر عهده دارند. این پارچه ها می توانند از پلی استر و یا پارچه های کتانی باشد. هر کدام از این پارچه ها برای شرایط مختلف در فیلتر پرس مورد استفاده قرار می گیرد.
اجزای فیلترپرس باران نوین بهاران
اجزای فیلترپرس باران نوین بهاران