فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

فیلتر پرس چیست و چگونه کار میکند ؟

فیلترپرس filterpress دستگاهی است كه عمل تصفيه را در حجم زياد انجام داده ومايع وجامد را از يكديگر جدا می سازد. به طور عمده فيلتر پرس ها فيلترهای تحت فشار هستند كه در ساخت آنها از صفحاتی استفاده مي شود كه بين يك صفحه ثابت، يك صفحه متحرك كه به جك هيدروليك متصل است قرار دارند و به هم فشرده مي شوند.

filterpress فیلترپرس
عملکرد دستگاه فیلترپرس اتوماتیک

کار فیلتر پرس، آب گیری از دوغابی است که دارای آب اضافی می باشد. با کمک فیلتر پرس میتوان کیک هایی با رطوبت بین 19 تا 25 درصد تولید کرد. امروزه با توجه به هزینه بالای استفاده از بستر های لجن خشک کن، استفاده از فیلتر پرس در صنایع تصفیه فاضلاب در کشور بسیار مرسوم گردیده است.

 در این دستگاه با استفاده از فشار هیدرولیکی تحمیل به دوغاب ، عملیات آبگیری از دوغاب با عبور مایع از میان روزنه صفحات ومحصور شدن ذرات و دانه ها در پشت صفحات انجام می پذیرد.

اجزای تشكيل دهنده دستگاه فیلترپرس

يك دستگاه فيلتر پرس از اجزاي زير تشكيل شده است:

شاسي دستگاه فيلترپرس: شاسي دستگاه فيلترپرس شامل قسمت هاي ورودي فيلتر، عقبه فيلتر، صفحه متحرك و بازوها مي باشد.

صفحه دستگاه فيلترپرس: صفحات به كارگرفته شده در دستگاه فيلترپرس ميتوانند از مواد پلاستيكي، چدني و يا آلومینيومي تهيه گردند.

قاب دستگاه فيلترپرس: قاب به كارگرفته شده در دستگاه فيلترپرس مي تواند از مواد پلاستيكي، چدني و يا آلومینيومي تهيه گردد.

جك و يونيت هيدروليك دستگاه فيلترپرس: قسمت يونيت هيدروليك دستگاه فيلترپرس از اجزاي الكتروموتور، پمپ هيدروليك، شير هيدروليك و شيلنگ ها تشكيل شده است.

انواع دستگاه های فیلتر پرس

فیلتر پرس یا فیلترهای تحت فشار به سه دسته کلی فیلتر پرس دستی، فیلتر پرس اتوماتیک و فیلتر پرس هیدرولیک طبقه بندی می شوند.

فیلترپرس دستیارزان ترین و ساده ترین مدل فیلترپرس، فیلتر پرس دستی است. 

فیلترپرس های دستی همواره به یک اپراتور برای عملکرد نیاز دارند و توسط نیروی انسانی کنترل می شوند. به همین سبب فیلترهای پرس دستی سرعت عملکرد پایینی دارند و برای مقیاس های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.  

فیلتر پرس اتوماتیک: در فیلترهای پرس اتوماتیک عملیاتی همچون باز و بسته شدن جک، بارگیری و تخلیه کیک، جا به جایی صفحات پرس و شست و شوی صفحات بدون دخالت کاربر و به صورت اتوماتیک صورت می پذیرد. فیلترهای پرس اتوماتیک در دو نوع ممبران و چمبر طراحی می شوند. تفاوت این دو مدل در عمل فشرده سازی سوسپانسیون، نحوه قرارگیری صفحات و نوع صفحات است.

فیلتر پرس هیدرولیک: در فیلتر فشاری هیدرولیکی حرکات صفحات فیلتر پرس به صورت هیدرولیک انجام می شود. در فیلتر پرس هیدرولیکی بخش های کنترل الکتریکی برای کنترل دستگاه و عملیات به به دستگاه اضافه می شود.  

صفحات فیلتر پرس

دستگاه فیلترپرس دارای دو نوع صفحه چمبری و ممبرانی می باشد. صفحات چمبر معمولا از جنس آلومینیوم و چدن بوده و دارای محفظه های ذخیره لجن می باشد. کیک تشکبل شده در صفحات چمبر حدودا 60-70% آبگیری می شود.

صفحات ممبران 3 لایه ای می باشند، لایه وسط نقش تحمل فشار وارده از طرف سیال را بر عهده دارد. جنس این لایه معمولا pp می باشد و کیکی که در این صفحات تشکبل می شود تا 90% آبگیری می شود. 

در بيشتر صنايع مخصوصا زماني که استحصال بيشتر مايع از گل (کيک) پشت صفحه و يا داشتن گل با رطوبت کمتر مدنظر باشد، از فيلتر پرس ممبراني استفاده مي گردد.

نحوه عملکرد فیلتر پرس

به طور خلاصه عملکرد فیلتر پرس در 5 مرحله تعریف می شود:

 • فیلتراسیون: دوغاب از بالا وارد فیلتر پرس می شود و عمل فیلتراسیون شروع می شود.
 • فشرده سازی: در مرحله فشرده سازی برای جداشدن آب باقی مانده از دوغاب، هوا و یا آب با فشار زیاد به پشت دوغاب وارد می شود تا محفظه های دوغاب تحت فشار قرار گیرند.
 • آب گیری با هوا: در مرحله آبگیری با هوا، به سبب جداشدن آب باقی مانده، جریان هوا به داخل کیک دمیده می شود.
 • تخلیه کیک: صفحات حاوی کیک از هم فاصله می گیرند تا به سادگی از داخل فیلتر پرس خارج شوند.
 • شست و شوی فیلتر: فیلترها با جریان آب شسته می شوند تا برای استفاده مجدد آماده گردند. 

مراحل ساخت دستگاه فيلترپرس

طراحي و ساخت دستگاه فيلترپرس  filterpress شامل مراحل زير مي باشد:

 • طراحي، تهيه و آماده سازي قطعات فولادي و ريخته شده
 • برش كاري قطعات فولادي كه شامل بازوهاي دستگاه فيلترپرس و ماشين كاري بازوها مي باشد
 • كف تراشي صفحات و قاب ها
 • سوراخ كاري و نصب دسته بر روي صفحات و قاب ها
 • سنگ كاري قطعات ريخته گري شده و كنترل كيفيت قطعات از نظر مرغوبيت قطعه ريخته گري شده
 • مونتاژ بازوها و قسمت هاي ابتدايي و انتهايي دستگاه فيلترپرس
 • ساخت مجموعه يونيت هيدروليك
 • نصب یونيت هيدروليك بر روي شاسي
 • مونتاژ صفحات بر روي شاسي
 • روشن نمودن سيستم هيدروليك و تست قسمت هاي مختلف
 • دمونتاژ صفحات و يونيت هيدروليك
 • مونتاژ مجدد و تست نهايي

مزایای فیلترپرس

 • سهولت در افزایش ظرفیت
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • مصرف انرژی کم
 • راندمان بالای آبگیری لجن
 • کاهش آلاینده های زیست محیطی
 • عدم نیاز به نیروی انسانی
 • فضای مورد نیاز کم
 • طول عمر بالا
 • صرفه جویی در مصرف آب

کاربرد های فیلترپرس

 • فیلتراسیون ذرات موجود در روغن های صنعتی
 • آبگیری لجن پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی
 • جداسازی ذرات محلول از فاضلاب
 • تصفیه فاضلاب صنایع نفت و گاز
 • تصفیه فاضلاب صنایع نساجی و پتروشیمی
 • تصفیه فاضلاب صنایع دارویی و بیمارستانی

کاربرد فیلترپرس در صنایع غذایی

Food industry filterpress

فیلترپرس باران نوین بهارانfilterpress  فیلترپرس غذایی_ روغنگیری

مفتخر است که کمک زیادی به خطوط تولید انواع مواد غذایی میکند

از جمله: در کارخانجات تولید قندsugar Loaf، شکر، آبلیمو، سرکه، شیره خرما و … و نیز کارخانجات تولید روغن های خوراکی Production of edible oilsمانند روغن کنجد، روغن زیتون و تصفیه خانه های refinery روغن های سوخته و…. _
کاربردهای فیلترپرس در صنایع دارویی داروسازی

Application of filter press in pharmaceutical industries

فیلترپرس صنایع دارویی داروسازی

امروزه با توجه به افزایش حجم تولید در هرزمینه ای نیاز به استفاده از تکنولوژی به روز، مفید و برتر می باشد که با راندمان بالای خود در مدت زمان کوتاه میزان تولید را به طور چشم گیری افزایش دهد

حیطه ی صنایع داروسازی pharmaceutical industries نیز از این امر مستثنا نیست و با به کارگیری دستگاه فیلترپرس filterpress باران نوین پیشرفت قابل توجهی در زمینه ی افزایش بهره وری و تولید داشته است

فیلتر پرس filterpress در تولید محصولات دارویی و داروسازی کمک زیادی میکند

فیلتراسیون محصولات دارویی

داروسازی، محصولات خونی، محصولات دارویی، آنزیم ها، چربیها، داروکاربرد فیلترپرس در صنایع آرایشی و بهداشتی

 
صنعت لوازم‌ آرایشی

صنعتی است که لوازم آرایشی را تولید و توزیع می‌نماید. این موارد می‌تواند شامل محصولاتی همانند لاک ناخن، رژ لب، افشانه مو، خط چشم، ریمل، لوسیون و غیره باشد. صنعت تولیدی تحت سلطهٔ تعداد اندکی از ابرشرکت چندملیتی است که اغلب آنها در اوایل قرن بیستم پایه‌گذاری گردیدند.

 هر چند، توزیع و فروش اینگونه لوازم در میان طیف گسترده‌ای از مشاغل مختلف گسترش یافته است. بزرگترین شرکت‌های فعال در این زمینه عبارت هستند از جانسون و جانسون، لورئال، ژیلت، نیوآ و شنل

بر اساس داده‌های آماری منتشرشده در سال ۲۰۰۵ میلادی، حجم بازار صنعت لوازم آرایشی تنها در اروپا و ایالات متحده در حدود ۷۰ بیلیون یورو در سال بوده است. لوازم آرایشی و عطر در سراسر جهان و در حال حاضر سالانه در حدود ۱۷۰ بیلیون دلار گردش مالی دارد. بنا بر گزارش یوروستف، بازار اروپا با حجمی حدود ۶۳ بیلیون یورو پیشتاز است.

در ایالات متحده آمریکا بیشترین حجم موسسات زیبایی وجو دارد. ایالت کالیفرنیا با 5/25 % پیشتاز است. از سال ۲۰۱۶ سالانه در حدود ۳ تا ۴ فروشگاه به تعداد فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی افزوده و اشتغال در این بخش نیز هر سال با افزایش میزان ۱۳ تا ۱۶ درصد مواجه است.

 
فیلترپرس چیست؟

فیلتر پرس دستگاهي است كه فرآیند تصفيه در حجم زياد را انجام داده و مايع وجامد را از يكديگر جدا مي سازد.

کار فیلتر پرس، آب گیری از دوغابی است که دارای آب اضافی می باشد. با کمک فیلتر پرس filterpress میتوان کیک هایی با رطوبت بین 19 تا 25 درصد تولید کرد.

گروه صنعتی فیلترسازان باران نوین بهاران مفتخر است با تولید انواع دستگاه فیلتر پرس ( دستی و هیدرولیک) در سایزهای مختلف متناسب با نیاز مشتریان، گامی بزرگ در راستای افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید در صنایع مختلف از جمله صنعت آرایشی و بهداشتی بردارد.
کاربرد فیلتر پرس در تصفیه و بازیافت مایعات

Application of filter press in liquid purification and recycling
بازیافت آب

استفاده دوباره از فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری کشاورزی و فرایندهای صنعتی و در بعضی مواقع شهری است.

 بهره گیری از منابع آبی مثل پساب ها، موضوعی است که امروزه بعنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر بویژه در کشور ایران دیده می شود.

تصفیه پساب شهری

بطور کلی تصفیه پساب های شهری، کشاورزی و صنعتی و بازیافت آن مورد مصرف فراوانی دارد.  که می تواند جایگزین آب های زیرزمینی شود و تا حد فراوانی در حفظ منابع آبی مختلف تاثیر گذار باشد.

بازیافت آب و تصفیه آن می تواند در بعضی از موارد ایجاد تولید آب شرب را به همراه داشته باشد. 

در نتیجه می توان آب مورد نیاز مصارفی همچون کشاورزی، آبیاری های فضای شهری، را با بازیافت آب و استفاده مجدد از پساب تامین کرد.

  تا بتوان با کاهش بهره برداری از منابع آب زیرزمینی و سطحی  با بحران کم آبی مقابله نمود.

بازیافت آب و تصفیه آن روش‌های مختلفی دارد که یکی از پرکاربردترین این روش‌ها استفاده از فیلتر پرسfilterpress می‌باشد. 

فیلترپرس چیست؟

 فیلتر پرس دستگاهی است که به‌صورت ناپیوسته با تحت‌فشار قرار دادن لجن باعث آبگیری آن شده و لجن به‌صورت کیک از آن خارج شود. 

سیال حاوی لجن با پمپ‌های فشار بالا به داخل صفحات فیلتر پرس واردشده و هم‌زمان صفحات این دستگاه با فشار باعث خروج آب از آن می‌شود.

گروه صنعتی فیلترسازان باران نوین بهاران مفتخر است با تولید انواع دستگاه فیلتر پرس در سایزها و انواع مختلف گامی بزرگ در راستای تحقق این مهم بردارد.
کاربرد فیلتر پرس در صنایع شیمیایی

Application of filter press in chemical industries

صنایع شیمیایی 

به بخشی از صنایع گفته می‌شود، که مواد شیمیایی مورد نیاز دیگر صنایع را برای تولید بیش از ۷۰ هزار محصول، از طریق تبدیل مواد خام به مواد مورد نیاز، تأمین می‌کند. 

پالایشگاه‌ها و واحدهای پتروشیمی که مواد خام نفتی را به موادی چون سوخت، حلال (نظیر استون)، رزین و… تبدیل می‌کنند نمونه‌ای از صنایع شیمیایی به‌شمار می‌روند.

متخصصان مختلفی در صنایع شیمیایی از جمله مهندسان شیمی، شیمی دانان و تکنسین‌های آزمایشگاه درگیر هستند. 

در سال ۲۰۱۸، صنایع شیمیایی تقریباً ۱۵٪ از بخش اقتصادی تولید ایالات متحده را تشکیل می‌دهد

شرکت های مربوط به صنایع شیمیایی محصولات زیادی را تولید می کنند که آنها زندگی روزمره ما را آسان تر می کنند و چون رقابت در این صنعت به سرعت در حال رشد است باعث شده که نوآوری جدید برای یافتن محصولاتی که برای جلب رضایت مصرف کنندگان تولید می شود اهمیت پیدا کند.

شیمیایی، مواد خام را می توان تقریباً به هر محصولی که در زندگی روزمره به آن نیاز داریم تبدیل کرد.این صنعت پر رونق بخشی از زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. که بخشی از آنها شامل مواد غذایی، دکوراسیون، کشاورزی، بهداشت و غیره است.
پلاستیک و پلیمر

بیش از هشتاد درصد محصولات صنایع شیمیایی برای تولید پلاستیک و پلیمر می باشد. که از آنها برای بسته بندی و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود.به عنوان مثال، لباس، لوازم الکترونیکی، دکوراسیون منزل، مبلمان و سیم کشی و علاوه بر این، ظروف نگهداری، لوله های پی وی سی و مخازن آب با استفاده از پلاستیک تولید می شوند.

نقش پلاستیک در صنایع شیمیایی

اینها تنها برخی از مواردی است که ما در زندگی خود از آنها استفاده می کنیم و می توانیم این لیست را به راحتی گسترش دهیم و بدون وجود آن ها نمی توانیم هیچ یک از این محصولات را داشته باشیم.

آفت کش ها و کودهای شیمیایی

مهمترین محصولات تولید شده توسط این صنایع کودها و آفت کش ها می باشند که در توسعه کشاورزی بسیار مفید هستند.صنایع شیمیایی نقشی کلیدی برای توسعه سبزتر در جهان دارد.به لطف آفت کش ها و کودها، عملکرد محصول را بهبود یافته و از حملات آفات محافظت می شود.

 
 
محصولات شخصی و لوازم آرایشی

صنایع شیمیایی به تولید لوازم آرایشی و لوازم شخصی مانند عطر، رایحه، دئودورانت، لوازم آرایشی و غیره کمک می کند. این محصولات موارد ضروری اولیه هستند که ما هرگز در مورد آنها سازش نخواهیم کرد.

مواد شوینده و بهداشتی

یکی از موارد دیگری که استفاده ما را از صنعت شیمیایی اهمیت می دهد محصولات نظافتی و بهداشتی می باشد که از این مواد در می توان در صنعت و منزل استفاده کرد که آنها شامل تمیز کننده های شیشه و پنجره، کف و سرامیک، لباس و ظروف، شوینده های مورد نیاز ما انسان ها همچون شامپو و صابون ها و….می باشد

رنگ و پوشش

صنایع تولید کننده رنگ و پوشش از جایگاه بالایی در این صنعت شیمیایی برخوردار می باشد اهمیت آنها در خودروسازی، نفت و گاز، ساخت و ساز ساختمان، دریایی، هوا و فضا و غیره می باشد

به دلیل ویژگی بالا آنها متخصصان تحقیقات و توسعه های فراوانی در زمینه نانو تکنولوژی در این صنعت استفاده کردند تا بتوانند محصولی با کیفیت و  مطابق با استانداردهای بالا تولید کنند.

نقش رنگ و پوشش در صنایع شیمیایی

از جمله محصولات شیمیایی که کاربرد بیشتری در تولید رنگ ها دارد می توان به پودرهای صدفی، تیتان یا دی اکسید تیتانیوم، برموکول، ایزوبوتیل استات، پودر طلایی، اکسید آهن، بنتول، دوده صنعتی، مات کن و غیره اشاره نمود که این محصولات را می توانید با قیمت مناسب از شرکت مونوکم تهیه فرمایید

داروها

برای درمان دارویی بیمار دو شیوه وجود دارد :

روش کلاسیک یا سنتی :

در روش کلاسیک و سنتی درمان توسط داروهای گیاهی انجام می شود که این نوع درمان برای بهبود فرد بیمار بسیار مفید است اما درمان زمانبر است

روش شیمیایی :

در این روش شیمیدان ها با ترکیب مواد شیمیایی با هم داروهایی را تولید می کنند که باعث شود زمان بهبود سریع تر انجام گیرد اما درمان با این شیوه در بعضی مواقع باعث عوارض های جانبی در فرد می شود.

نقش داروها در صنایع شیمیایی

تحقیقات پیشرفته

پروژه های تحقیقاتی پیشرفته زیادی وجود دارد که روی آنها کار می شود. به عنوان مثال، تولید اندام مصنوعی انسان، جهش و توسعه، مهندسی زیستی و مهندسی مجدد ژنتیکی.این تنها به دلیل محصولات صنایع شیمیایی و بیوشیمیایی امکان‌پذیر است و بنابراین، بهبود مستمر آسایش، دانش، پزشکی و رفاه، تحقیق و توسعه در صنایع شیمیایی زمینه مهمی برای ایمن‌سازی و توسعه استانداردهای اجتماعی ما است.

غذا

صنایع شیمیایی نقش کلیدی در صنایع غذایی دارند. این به این دلیل است که مواد شیمیایی به طور گسترده در غذا به عنوان نگهدارنده، طعم دهنده و تقویت کننده طعم استفاده می شود. اینها به افزایش ماندگاری غذا کمک می کند و به خوراکی شدن آنها کمک می کند.

نگهدارنده ها علاوه بر این که در حفظ کیفیت غذا مفید هستند به آسان کردن صادرات مواد غذایی به سراسر جهان هم کمک می کنند…

فیلترپرس چیست؟

فیلتر فشاری یا فیلتر پرس(به انگلیسیFilter press) گونه‌ای از دستگاه‌های فیلتراسیون است که از مجموعه‌ای از صفحات شامل غشاء فیلتر تشکیل می‌شود که با فشار جک هیدرولیک کنار هم قرار گرفته‌اند. این نوع فیلترها می‌توانند در فشار با کار کنند.

امروزه فیلترپرس کاربردهای مختلفی در صنایع شیمیایی دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاربرد فیلترپرس مرتبط با حرفه خود میتوانید با مشاوران ما در گروه صنعتی فیلترسازان باران نوین بهاران در تماس باشید.

کاربرد فیلترپرس در صنایع معدنی

Application of filter press in mining industry

معدنکاری چیست؟

معدنکاری یا برداشت کانی‌ها به عمل استخراج کانی‌های ارزشمند یا دیگر مواد از زمین و معمولاً از معادن گفته می‌شود.

موادی که از این کانسارها به‌دست می‌آید شامل فلزات، زغال‌سنگ، شیل نفتی، سنگ‌های قیمتی، الماس، سنگ آهک، سنگ بعد، سنگ نمک، طلا، نقره، پتاس، شن، خاک رس و موادی از این دست می‌شود.

معدن‌کاری برای به‌دست آوردن هر ماده‌ای که نمی‌توان از طریق فرآیندهای کشاورزی رشد داد، یا به‌طور مصنوعی در آزمایشگاه یا کارخانه تولید کرد، لازم است. در یک تعریف کامل‌تر معدن‌کاری شامل برداشت هرگونه منبع تجدیدناپذیر مانند نفت، گاز طبیعی یا حتی آب نیز می‌شود.

استخراج سنگ و فلز از زمان‌های پیش از تاریخ توسط انسان انجام می‌شده‌است. فرآیندهای معدن‌کاری امروزی شامل جستجوی بدنه معادن، تجزیه و تحلیل ظرفیت سودآوری یک معدن پیدا شده، استخراج مواد مورد نظر و احیای نهایی زمین پس از بسته شدن معدن است.

                                                                                    یک نقشه ساده از معادن فعال جهان

عملیات استخراج، هم در طول دوره فعالیت معدن و هم پس از بسته شدن آن، معمولاً بر روی بر محیط زیست اثرات مخربی به‌جا می‌گذارد. 

از این رو، بیشتر کشورهای جهان مقرراتی را برای کاهش این تأثیرات منفی تصویب کرده‌اند. موضوع ایمنی کار نیز، مدت‌های طولانی است که نگران‌کننده است و شیوه‌های نوین بهبود چشمگیری در زمینه ایمنی در معادن به دنبال داشته‌است.

با تمام این اوصاف معدن و نیاز انسان به بهره برداری از آن جزو جدایی ناپذیز زندگی امروزی با معادن موجود می باشد.

برای بهره برداری از معادن و افزایش بهره وری راههای مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از دتگاه فیلترپرس می باشد.

فیلترپرس چیست؟

فیلتر فشاری یا فیلتر پرس(به انگلیسیFilter press) گونه‌ای از دستگاه‌های فیلتراسیون است که از مجموعه‌ای از صفحات شامل غشاء فیلتر تشکیل می‌شود که با فشار جک هیدرولیک کنار هم قرار گرفته‌اند. این نوع فیلترها می‌توانند در فشار با کار کنند.

گروه صنعتی فیلترسازان باران نوین بهاران با کادری مجرب و مشاورانی با تجربه آماده ی ارائه خدمات و مشاوره در تمامی زمینه های مرتبط با کاربرد و تولید فیلتر پرس می باشد

کاربرد فیلترپرس در صنعت کاشی و سرامیک

Application of filter press in tile and ceramic industry

کاشی و سرامیک

کاشی چیست؟

 

کاشی به قطعه سنگی مصنوعی گفته می‌شود که طول و عرض آن مختلف بوده و ضخامت آن چند میلی‌متر است، و یک روی آن دارای سطحی شیشه‌ای بوده و کاملاًّ صاف و صیقلی می‌باشد.

کاشی، محصولاتی سفالین و سرامیکی است که در ساختمان کاربرد و اهمیت ویژه‌ای دارد مانند حمام‌ها، توالت‌ها، آشپزخانه‌ها و آب ریزگاه‌های عمومی و غیره.

کاشی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار می‌رود.

واژه کاشی از نام شهر کاشان اقتباس شده که از اوایل دوران اسلامی به عنوان مرکز صنعت سفال‌سازی مشهور بود.

 
 سرامیک چیست؟

سرامیک (به انگلیسی: Ceramic) یک ماده جامد غیر فلزی غیر آلی است که از ترکیبات فلزی یا غیر فلزی تشکیل شده و با گرم شدن در دمای بالا شکل گرفته و سپس سخت شده‌است. به‌طور کلی، سرامیک‌ها موادی سخت، شکننده و مقاوم در برابر خوردگی هستند. نمونه‌های معمول آن سفال، ظروف چینی و آجر است.

 

 

کاربرد فیلترپرس در صنایع خودروسازی

Application of filter press in automotive industry

صنعت خودروسازی( فیلترپرس در خودروسازی)

 آیا میدانید فیلترپرس در خودروسازی نیز کاربرد دارد؟
ابتدا مختصری به تضیح صنعت خودروسازی میپردازیم

صنایع خودروسازی شامل همه بخش‌های طراحی، توسعه، تولید و فروش لوازم نقلیه موتوری است.

مجموعه شرکت‌هایی که در طراحی، ساخت، بازاریابی و فروش وسایل نقلیه موتوری دخیل هستند، بخشی از این صنعت هستند.

هنگامی که بازار در آمریکا و ژاپن راکد بود، آسیا و آمریکای جنوبی بسیار رشد کردند و قدرتمند شدند.

همچنین از بازارهای بزرگ روسیه، برزیل، هند و چین هم اینگونه بنظر می‌رسد که بسیار سریع رشد کرده‌اند.

بنابر آمار سال ۲۰۰۷ میلادی حدود ۸۰۶ میلیون خودرو و کامیونت در جهان وجود دارد و سالیانه بیش از ۲۶۰ میلیارد گالن بنزین و گازوئیل مورد استفاده خودروها قرار می‌گیرد. این آمار بسرعت به ویژه در چین و هند در حال افزایش است.

به عقیده برخی توسعه سامانه‌های ترابری شهری می‌تواند تا حدود بسیاری از مصرف بیش از حد انرژی بکاهد و در نتیجه تأثیرات بسیاری در سلامت افراد جامعه داشته باشد.  اما با اینکه در این قسمت سرمایه‌گذاری بالایی انجام گرفته، کمتر شاهد خدمات‌دهی این بخش‌ها هستیم.

صنعت خودروسازی ایران

 پس از صنعت نفت، بزرگ‌ترین صنعت در ایران خودرو است. هم‌اکنون ایران با ساخت ۱٬۳۹۵٬۴۲۱ دستگاه خودرو و ۳۵٬۹۰۱ دستگاه خودروی تجاری (در سال ۲۰۰۹) هجدهمین خودروساز جهان و بزرگترین خودروساز خاورمیانه است.

در سال ۲۰۰۹ ایران از لحاظ سرعت رشد صنعت خودرو مقام پنجم جهان را پس از چین، تایوان، رومانی و هند کسب کرد. اما در چند سال گذشته انتقادات فراوانی به کیفیت و قیمت خودروهای ایرانی وارد شده‌است.

در سال ۲۰۰۱ میلادی، ۱۳ شرکت دولتی و خصوصی در ایران وجود داشت که در میان آن‌ها ایران خودرو و سایپا صاحب ۹۴٪ از کل تولیدات بومی بودند.

شرکت ایران خودرو در سال ۲۰۰۱ با تولید پیکان، ۶۱٪ بازار و سایپا در همان سال ۳۳٪ بازار خودروی ایران را به خودشان اختصاص داده بود.

تولیدات خودروی ایران در چند گونه خودروی مختلف موجود می‌باشد: خودروهای مسافری، چهار چرخ محرک، ون، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها و وانت‌ها. در ایران حدود ۵۰۰٬۰۰۰ نفر (تقریباً ۲٫۳٪ تمامی نیروی کار) به‌طور مستقیم در صنعت خودروسازی و بسیاری دیگر در صنایع مرتبط کار با این صنعت کار می‌کنند.

تقریباً ۷۵٪ کل تولیدات خودروی کشور را خودروهای مسافری و ۱۵٪ آن را خودروهای وانت دربر می‌گیرند.

پیش از آغاز طرح هدفمندی یارانه‌ها، صنعت نساجی بزرگترین صنعت ایران پس از صنعت نفت بود.  که در جایگاه ده کشور برتر جهان قرار داشت.  اما پس از نابودی صنایع نساجی ایران در اثر هدفمندی یارانه‌ها و عدم نوسازی ماشین‌آلات؛ ایران در این صنعت به جایگاه شصتم جهانی نزول کرد.  و نساجی جایگاه دوم را به صنعت خودروسازی داد.

کاربرد فیلترپرس در صنعت پالایش

Use of filter press in refining industry

فیلترپرس پالایش

پالایش (که به آن پالودن نیز می‌گویند) در به معنی جداکردن و صاف کردن است و به فرایند جداسازی یا خالص سازی مواد خام طبیعی گفته می‌شود.

 این کار معمولاً در پالایشگاه یا کارخانه‌های ویژه انجام می‌گیرد. اصطلاح پالایش را معمولا در مورد مواد خام طبیعی به کار می‌برند که به خودی خود قابلیت استفاده دارند، اما اگر فرایندهای گالایش و خالصزسازی روی آت ها انجام گیرد کاراییزمتفاوت و بهتری خواهند داشت.

پالایش مایعات معمولاً به روش های مختلفی  مانند تصفیه و تقطیر انجام می شود.

 گازها را نیز می‌توان به همین ترتیب و به کمک عمل‌های تبرید و تراکم، پالایش نمود.

بسیاری از جامدات را می‌توان با روش کشت بلور در محلول ماده ناخالص، پالایش نمود.

موادی که غالبا نیاز به پالایش دارند عبارتند از:

فلزات

نفت خام

گاز طبیعی

سیلیکون

شکر

نمک خوراکی

روغن نباتی

فیلترپرس filterpress چیست؟

فیلتر پرس دستگاهي است كه عمل تصفيه را در حجم زياد انجام میدهد ومايع وجامد را ازهم جدا مي سازد. 

به طورکلی فيلتر پرس ها فيلترهاي تحت فشار هستند كه در ساخت آنها از صفحاتي استفاده مي شود كه بين يك صفحه ثابت، يك صفحه متحرك كه به جك هيدروليك متصل است قرار دارند و به هم فشرده مي شوند.

کار فیلتر پرس، آب گیری از دوغابی است که دارای آب اضافی می باشد. با کمک فیلتر پرس میتوان کیک هایی با رطوبت بین 19 تا 25 درصد تولید کرد. 

در این دستگاه با استفاده از فشار هیدرولیکی تحمیل به دوغاب ، عملیات آبگیری از دوغاب با عبور مایع از میان روزنه صفحات ومحصور شدن ذرات و دانه ها در پشت صفحات انجام می پذیرد.

کاربرد فیلتر پرس در صنعت پالایش

استفاده از فیلتر پرس شامل موارد متعددی است. میتوان گفت در تمامی صنایع از جمله صنایع غذایی، آرایشی بهداشتی، دارویی، خودروسازی و … از آن استفاده می شود.

امروزه در اغلب پالایشگاهها نیز برای پالایش و تصفیه و تولید انواع محصولات پالایشی استفاده از دستگاه فیلترپرس نقشی اساسی دارد.

کاربرد فیلترپرس در صنایع متالوژی

Application of filter press in metallurgy

فیلترپرس متالوژی
متالوژی چیست؟

متالوژی (به فرانسوی: Métallurgie) شاخه‌ای از علم مواد می باشد که به شناخت و استخراج فلزات و فناوری‌های کار با فلزات می‌پردازد. 

این علم  شامل تفکیک مواد معدنی از سنگ معدن آن‌ها، ذوب، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیهٔ آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل‌دهی آن‌هامی باشد.

 علم متالوژی به‌طور عمده به فلزات و ساختار آن‌ها می‌پردازد و در تحصیلات تکمیلی خواص و کاربرد دیگر جامدات نیز بررسی می‌شود.

واژهٔ «متالوژی» از ترکیب دو واژهٔ یونانی متالون «metallon» به معنی فلز و آرگون «ergon» به معنی کار ساخته شده‌است. 

مقدمه

از زمانی که انسان فلز را شناخت، متالوژی را نیز به عنوان یک هنر آموخت. صنعت ریخته‌گری از زمان های گذشته در جهان به عنوان یک صنعت مادر شناخته شده و با پیشرفت‌های روزافزون فناوری نقش آنبیشتر نمایان میگردد.

تاریخچه پیدایش علم متالوژی
ریخته‌گری مفرغ

دورهٔ فلزات بعد از عصر حجر و از حدود ۶ تا ۷ هزار سال پیش از هجرت آغاز شده‌است.

 احتمالاً مس نخستین فلزی است که به‌طور خالص، طبیعی و جدا از مواد معدنی مورد استفادهٔ بشر قرار گرفته‌است. 

انواع سنگ‌های مس از ظاهری فلزی با رنگ‌های مختلف مانند نیلی، لاجوردی، سبز، طلایی و سرخ برخوردار هستند. این امر می‌تواند یکی از عوامل توجه بشر اولیه به ترکیبات حاوی مس باشد.

برخی معتقدند که گویا نخستین‌بار ذرات طلا که در کنار ماسه‌های کنار رودخانه‌ها پراکنده بودند، توسط انسان شناسایی شدند.

 مصریان و شاید هندیان بیشتر از سایر ملل در استخراج طلا از سنگ‌های آن توفیق داشتند، اما در ایران از دورهٔ هخامنشی، آثار متعددی از طلا و نقره خصوصاً در کنار آمودریا و در شهر همدان کشف شده‌است. 

با گذشت زمان فلزات دیگری مانند نقره، سرب، آنتیموان و قلع نیز کشف شدند و بشر توانست با استفاده از آتش، ذوب فلزات را تجربه نموده و آلیاژهای مختلف را بدست آورد. به عنوان مثال، از مخلوط‌کردن قلع و مس، مفرغ بدست آمد و به این ترتیب عصر مفرغ آغاز شد.

اما امروزه استخراج از سنگ های مختلف معدن وتبدیل آنها به تناسب نیاز بشر جزو لاینفک زندگی مدرن می باشد.

از اینرو بشر برای بهتر زیستن و بالابردن کارایی این فعالیت از ابزار مختلفی استفاده میکند که از جمله می توان به دستگاه فیلتر پرس اشاره کرد.

و اما آیا میدانید دستگاه فیلترپرس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد فیلترپرس در صنعت چینی و ظروف سفالی

Application of filter press in china and earthenware industry

 
 
چینی چیست؟

Application of filter press in china and earthenware industry

چینی نوعی ظرف شکستنی از گِل است که آن را به طرز مخصوصی سازند و در کوره می‌پزند. چینی سفالینه‌ای لطیف است که آن را نخست در انگلیس می‌ساختند، اما امروز در همه جا سازند و بدان نام چینی دهند. این ظروف گونه‌ای از ظروف سفالین هستند که منقش بوده و از خاکی مخصوص تهیه می‌شوند، و سپس بر آن لعاب می‌دهند.

سرامیک‌های چینی کارهای هنری از دوران سلسله‌های چین است که تا کنون توسعه یافته‌است. چین به طور گسترده‌ای دارای مواد مورد نیاز برای ساخت سرامیک‌ها می‌باشد. نخستین گونه‌های آن در حدود ۱۱۰۰۰ سال پیش و در دوران پارینه‌سنگی ساخته شدند. طیف سرامیک‌های چینی از مصالح ساختمانی چون آجرها و کاشی‌ها، تا سفالینه‌هایی که در آتش یا کوره پخته می‌شوند تا کالاهای تصنعی پورسلینی که برای دربارها ساخته شده، را شامل می‌شود.

چینی طبق تعریف انجمن آزمون و مواد آمریکا به فراورده‌های سرامیکی زجاجی و سفید اعم از لعابدار و بدون لعاب که برای مصارف غیر فنی بکار می‌رود، گفته می‌شود.

Application of filter press in china and earthenware industry

سفالگری چیست؟

سُفالگری ساختن ظروف با گل رس است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند. از مشهورترین سفالینه‌ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد. پیش از رواج شیشه سفالینه‌ها رایج‌ترین مظروفات بشر بودند. مرغوب‌ترین خاک در صنعت سفالگری خاک رس می‌باشد که به دلیل وجود مقادیر بالای آهن در آن، به رنگ سرخ است. 

سفالگری از نخستین صنایع بشر است. خاستگاه آن گرچه به درستی آشکار نیست ولی از روی یافته‌های کهن، سرزمین باستانی سومر می‌دانند و البته به تازگی کشف تمدن جیرفت تردیدهایی در مورد این نظریه ایجاد کرده‌است. تمدن معروف به کنار صندل که طبق آخرین کاوش‌ها قدمت آن را به شش هزار سال پیش می‌دانند و لوحی که در جیرفت کشف شد برای مطالعه به آمریکا و فرانسه فرستاده شد که توسط استادان شیکاگو و پاریس رمزگشایی شد و نتایج نشان داد این منطقه ۳۰۰ سال از خط نوشتاری تمدن شوش قدیمی‌تر است.

Application of filter press in china and earthenware industry

ظرف‌های سفالی، شاید یکی از قدیمی‌ترین ساخته‌های انسان است.

انسان‌های اولیه از آن زمان که به فکر ذخیره آب و غذا افتادند و به خاصیت چسبندگی و شکل‌گیری گل رس پی بردند ظرف‌های سفالی را به شکل‌های گوناگون ساختند.

با گذشت زمان و گسترش زندگی، سفالگری هم تکامل یافت. انسان‌های آفریننده با دست‌هایشان بر ظرف‌های گلی نقش و نگارهایی کشیدند و آن‌ها را با رنگ‌های گوناگون آراستند. هم اینک در نقاطی از ایران از جمله در: مند گناباد، لالجین،میبد یزد، کاشان، شهرضای اصفهان، زنوز آذربایجان، کوزه کنان آذربایجان، کلپورگان سیستان و بلوچستان، جویبار مازندران و سیاهکل گیلان ظروف سفالین تهیه می‌شود.

تولید وسایل و محصولات سفال و سرامیک در هر یک از نقاط نامبرده با اختلافی اندک در نوع مواد اولیه، رنگ و طرح تهیه می‌شود و به همین دلیل محصولات هر ناحیه به خوبی قابل تشخیص از فرآورده‌های سایر نقاط است.

کاربرد فیلترپرس در صنایع روغن سازی

Application of filter press in oil industries
فیلترپرس روغنگیری

در فرایند روغنگیری استفاده از فیلترپرس روغنگیری بسیار رایج است. 

ابتدا توضیح مختصری در مورد دانه های روغنیو روغنگیری ارائه میدهیم.

روغن گیریOil trade

روغن‌گیری ، عصاری یا چربی‌گیری به فرایند جداسازی اسیدهای چرب از هر چیز گفته می‌شود.

روغن‌گیری یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های بشر در زمینه صنایع غذایی است.

عصاری

عصاری از صنایع باستانی ایران است. چرخ عصاری؛ دستگاهی بوده برای روغن گیری تشکیل شده از استوانه‌ای چوبین به قطر ۲ تا ۳ متر و ارتفاع یک متر که در زمین نصب کنند.

سطح بالایی استوانه به شکل قیف تراشیده شده و تیری ضخیم به ارتفاع ۶ تا ۷ متر که انتهای آن تراشیدگی دارد و مطابق دهانه پایین استوانه است در آن استوانه قرار می‌دادند.

به انتهای تیر رشته‌ای چرمین می‌بستند و سر رشته را به گردن اسبی یا گاوی که در کنار استوانه ایستاده می‌انداختند تا اسب یا گاو را به حرکت دورانی وادارد.

در ایران چندین بنای تاریخی با عنوان عصارخانه به ثبت رسیده است.

انواع روش های روغن گیری

در عصر حاضر استفاده از روغن های گیاهی ببه دلیل تاثیر فراوانی که در سلامتی انسان دارند، بسیار باب شده است. از این روغن های گیاهی علاوه بر مصارف خوراکی و پخت و پز، برای درمان بسیاری از بیماری ها از قبیل: درد گوش، بیماری های پوستی و …. استفاده می شود.

عملیات استخراج روغن از دانه های گیاهی در قدیم الایام در خانه ها و با روش های سنتی انجام می شد. 

اما در حال حاضر با اندک تغییراتی، با روش های جدید و با راندمان بالاتر صورت می پذیرد.

در گذشته برخی از روغن های گیاهی به دلایل مختلف بسیار گران بود و تنها ثروتمندان، توان خرید و استفاده از آن ها را داشتند.

اما امروزه با پیشرفت علم و پی بردن به خواص شگفت انگیز روغن های مختلف بر زیبایی و سلامت پوست و بدن انسان، روغن های گیاهی در حجمی بالا تولید می شوند. 

امروزه روغن برای مصارفی مثل پخت و پز و استفاده در صنعت تولید لوازم بهداشتی و آرایشی بکار گرفته می شوند.

روشهای روغنگیری

روغن گیری به روش های مختلفی انجام می شود که در یک دسته بندی کلی می توان آن را به روغن گیری به روش صنعتی (فیلترپرس روغنگیری)و روغن گیری سنتی تقسیم نمود. 

پرس گرم و سرد

 روش های انجام روغن گیری به شکل صنعتی و مدرن  با استفاده از دستگاه روغن گیری  و به دو روش پرس گرم و پرس سرد دسته بندی می شوند. در این مقاله  روش های مختلف روغن گیری را شرح می دهیم.

روغن گیری به روش سنتی

روغن گیری سنتی در زمان های قدیم و برای استحصال روغن از دانه های روغنی مختلف استفاده می شده است که هم اکنون نیز بعضی از تولیدکنندگان از این روش ها برای تهیه روغن استفاده می کنند. 

اما در این روش به دلیل استرلیزه نبودن دستگاه ها و ابزار روغن گیری، احتمال بروز مسمومیت در صورت استفاده، وجود دارد.

روش انجام روغن گیری سنتی با توجه به مواد مورد نظر برای روغن گیری متفاوت می باشد اما در مجموع پایه و اساس یکسانی دارد.

در این روش برای استخراج روغن از دانه های گیاهان از دستگاهی مشابه با آسیاب سنگی، استفاده می شود.  

به این صورت که دانه های مورد نظر را پس از تمیز کردن به داخل آسیاب ریخته و با نیروی محرکه ای چرخ آسیاب را به چرخش در می آورند.

دانه ها در اثر سایش سنگ ها برهم، له شده و در نهایت ماده ای خمیری شکل بدست می آید که با قرار دادن آن مخزن های سوراخ دار استوانه ای و تحت فشار قرار دادن آن، باعث استخراج روغن می شوند.

روغن استخراج شده از صافی خارج شده و در نهایت تفاله ها داخل مخزن باقی می ماند.

لزوم میکروب زدایی در این روش

برای استفاده خوراکی از این روغن ها حتما باید قبل از مصرف عمل میکروب زدایی بر روی آن انجام شود. 

 در غیر اینصورت برای استعمال خارجی و یا سایر مصارف توصیه می شود.

به دلیل پر زحمت بودن این روش استخراج و همچنین بکر بودن محصول نهایی، روغن های بدست آمده با روش سنتی معمولا قیمت بالایی دارند.

 روغنگیری سنتی چی کاربردهایی دارد؟

این روش بیشتر برای دانه هایی و کنجد کاربرد دارند و برای تهیه روغن های دیگر روش های متفاوتی بکار برده می شود.

 مثلا برای تولید روغن نارگیل پس از خرد و له کردن آن، مواد حاصل را با آب و مقدار کمی روغن فندق مخلوط کرده و پس از چند ساعت آن را از صافی رد می کنیم.

سپس محلول حاصل را برای 24 ساعت در جایی بطور ساکن قرار می دهیم سپس لایه تشکیل شده بر سطح آن را جدا کرده و برای یک ساعت حرارت می دهیم.

در انتها روغن را از صافی رد می کنیم. 

روغنگیری به روش خانگی

یک راه دیگر برای روغن گیری مغزیجات که معمولا در خانه استفاده می شود به این صورت است.  

که ابتدا دانه ها را حرارت داده تا برشته شود و یا این که آجیل مورد نظر را برای مدتی داخل آب ریخته و سپس پوست آن را جدا می کنیم.

در صورت استفاده از هر کدام از دو راه بالا در این زمان دانه ها را با استفاده از آسیاب پودر کرده و سپس خمیر حاصل را داخل صافی ریخته و با فشار دست روغن آن را خارج می کنیم.

روغن گیری به روش صنعتی

برای تولید روغن از دانه های روغنی دستگاه های مختلفی در مقیاس های مختلف، طراحی و تولید شده اند. اساس کار این دستگاه ها به دو روش پرس گرم و سرد می باشد .

برای تهیه انواع دستگاه های روغن گیری می توانید به سایت فیلترسازان باران نوین بهاران مراجعه نمایید و در صورت نیاز با کارشناسان این گروه تولیدی در ارتباط باشید. 

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه روغن گیری نارگیل، رزهیپ و دانه های روغنی با ما در ارتباط باشید.

روغن گیری با روش پرس سرد

یکی از بهترین روش های روغن گیری، تولید روغن از دانه های روغنی به روش پرس سرد می باشد.

در این روش که از راه های جدید ابداع شده در صنعت روغن گیری است، دانه را پس از تمیز کردن داخل دستگاه روغن گیری می ریزند و تحت فشار قرار می دهند. 

 سپس روغن آن استخراج می گردد. محصول بدست آمده با این روش از نظر حفظ ارزش غذایی در سطح بالایی از کیفیت قرار دارد.

قیمت روغن های بدست آمده با این روش معقول بوده و به صرفه می باشد.

در برخی دستگاه های روغن گیری پرس سرد دمای اولیه دانه ها را به 40 و در برخی دیگر به 50 درجه سانتیگراد می رسانند.

 سپس بقیه مراحل طی می شود. گفتنی است هر چقدر دمای اولیه دانه ها کمتر باشد، روغن به دست آمده کیفیت بالاتری خواهد داشت.

این روغن ها دارای رنگی شفاف می باشد. برای دریافت اطلاعات در مورد دستگاه روغن گیری با کارشناسان مجرب این گروه تولیدی تماس بگیرید.

روغن گیری با روش پرس گرم

برای روغن گیری به روش پرس گرم در ابتدا دانه های روغنی را تمیز کرده و سپس با ورود دانه ها به دستگاه، دمای آن را تا حدود 100 درجه افزایش می دهند. 

 سپس دانه ها را تحت فشار قرار داده و پرس می شوند. در این روش روغن گیری نسبت به روش پرس سرد، روغن بیشتری از دانه ها بدست می آید اما بسیاری از خواص روغن از بین می رود.

این روش روغن گیری به دلیل داشتن صرفه اقتصادی، بیشتر توسط تولیدکنندگان در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش باید حتما روغن بدست آمده را در انتها تصفیه نمود.  

کاربرد فیلترپرس در صنعت آجرسازی

Application of filter press in brick making industry

آجر چیست؟ ( کاربرد فیلترپرس در آجرسازی )

امروزه برای ساخت و تولید آجر از فیلترپرس در آجرسازی استفاده می شود و اما آجر چیست؟

آجُر (  Brick ) یکی از مصالح ساختمانی است.  که به‌صورت بلوکه‌هایی از جنس خاک رُس و مواد دیگر ساخته شده و در بنایی برای ساخت دیوارها و سایر بخش‌های سازه در حال ساخت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای چیدن و اتصال آجرها به یکدیگر از ملات استفاده می‌شود.

ویژگی های آجر

در بین مصالح بنایی، آجر از دو جهت خاص است: مقاومت در برابر آتش و اندازه خاص. به عنوان محصولی از کوره آتش، در برابر آتش‌سوزی ساختمان از هر نوع مصالح بنایی دیگر مقاوم‌تر است. 

 یک آجر سنتی به گونه‌ای شکل می‌گیرد که با دست انسان سازگار باشد. آجرهایی با اندازه دست، کمتر از آجرهای بزرگتر در هنگام خشک کردن یا پختن ترک می‌خورند و کار با آنها برای بنا آسان است. 

پیشینه ساخت آجر

دست‌کم ۵۰۰۰ سال است که آجر ساخته شده از خاک رس به کار می‌رود. برای اولین بار، آن را برای ساختن شهرهایی در بین‌النهرین و دره سند در پاکستان به کار برده‌اند.

مردم در ابتدا، برای درست کردن آجر، گل رس و کاه را، با لگد کردن آن‌ها، مخلوط می‌کردند. 

سپس مخلوط آماده شده را در قالب‌های مستطیلی می‌ریختند و در آفتاب، خشک می‌کردند. آجری که در آفتاب، خشک شده بود نمی‌توانست بدون کاه، خودش را نگه دارد. 

 سرانجام، مردم بابل، آشور و مصر باستان دریافتند که با گداختن رس، آجرهایی به‌دست می‌آید، که محکم‌تر و در برابر هوا مقاوم‌تر هستند.

در دوران باستان در کناره رودهای دجله و فرات و پس از طغیان آن‌ها مقدار زیادی گل و لای بر سطح زمین رسوب می‌کرد. این رسوبات که دارای چسبندگی خاص بودند و پس از این‌که در اثر تابش خورشید، آب آن‌ها تبخیر می‌شد ترک‌هایی به صورت مکعب‌های نامنظم درمی‌آمد.

از این رسوبات، به صورت ملات جهت دیوارهای گل چینه‌ای در آن روزگار مصرف می‌شد.

در سال‌های بعد هم‌زمان در ساخت برج بابل.  خشت زدن و پختن آجر به وسیله بابلی‌ها ابداع شد و به همین دلیل نام آجر که یک واژه بابلی است در اغلب زبان‌ها به همین نام مشهور شده‌است. 

پس از این مرحله به وسیله کلدانی‌ها پخت آجر به تکامل رسید.  و با پیدایش آجر تحولی در ساختمان بناها که تا آن روزگار خشتی و گلی بودند به وجود آمد.

 در نتیجه این امر سبب آغاز ساخت بناهای مستحکم و آجری گردید.

آجر دستی (فشاری) هفت هزار سال است که به‌عنوان مستحکم‌کننده و زیباساز کاخ‌ها، عبادتگاه‌ها، مدرسه‌ها، مسجدها و ساختمان‌ها استفاده شده‌است. اما امروزه این صنعت هزاران ساله در حال فراموشی است.

کاربرد فیلتر پرس در صنعت آجرسازیfilterpress
استفاده از فیلتر پرس باران نوین بهاران در صنعت آجر سازی
آجرسازی

آجرها به دلیل وزن و حجم زیادشان که حمل‌و نقل آنها را در مسافت‌های طولانی گران می‌کند، توسط تعداد زیادی کارخانه نسبتاً کوچک و پراکنده از انواع خاک رس  تولید می‌شود.

مواد خام را از گودال‌ها حفر می‌کنند، و سپس این مواد خام خرد و آسیاب شده و برای قوام خوب آن غربال می‌شوند. سپس این مواد با آب مخلوط می‌شود تا یک گل خمیری آماده برای شکل‌دادن به آجر تولید شود.

روش های شکل دهی به آجر

امروزه از سه روش اصلی برای شکل‌دهی آجر استفاده می‌شود: فرایند گل نرم، فرایند پرس خشک و فرایند گل سفت.

قدیمی‌ترین آنها فرایند گل نرم است که در آن یک خاک رس نسبتاً مرطوب (۲۰ تا ۳۰ درصد آب) به صورت دستی یا با کمک ماشین‌های قالب‌گیری به داخل قالب‌های مستطیلی ساده فشار داده می‌شود. 

برای اینکه گل به قالب‌ها نچسبد، ممکن است قالب‌ها را بلافاصله قبل از پر شدن در آب فرو ببرند و آجرهایی با سطح نسبتاً صاف و متراکم تولید کنند. که به آجرهای آب خورده (water-struck bricks) معروف هستند. 

اگر درست قبل از تشکیل آجر گرد ماسه بر روی قالب مرطوب پاشیده شود، آجرهای ماسه خورده (sand-struck) یا آجر قالب-ماسه‌ (sand-mold bricks) تولید می‌شود که دارای بافت سطحی مات هستند.

پرس خشک

از فرایند پرس خشک برای گِل‌هایی استفاده می‌شود که در طول فرایند خشک شدن بیش از حد منقبض می‌شوند. گل رسی مخلوط شده با حداقل آب ممکن (تا ۱۰ درصد) توسط ماشینی که با فشار بسیار بالا کار می‌کند به داخل قالب‌های فولادی فشرده می‌شود.

گل سفت

امروزه فرایند گل سفت (stiff mud process) با تولید بالا، کم هزینه‌ترین و پرمصرف‌ترین فرایند مورد استفاده برای تولید آجر در جهان است.  خاک رس حاوی ۱۲ تا ۱۵ درصد آب از خلاء عبور داده می‌شود تا هر حفره‌ای از هوا خارج شود، سپس این گل از درون یک قالب مستطیلی اکسترود می‌شود. 

همان‌طور که خاک رس از قالب خارج می‌شود، بافت‌ها یا مخلوط‌های نازکی از خاک‌های رس رنگی ممکن است به دلخواه روی سطح آن اعمال شود. 

ستون مستطیلی از خاک رس مرطوب با فشار اکستروژن روی یک میز برش فشار داده می‌شود، که بر روی آن سیم‌های برش اتوماتیک آن را به آجرهای مستقل برش می‌دهند. آجرهای تولید شده توسط فرایند گل سفت از نظر ابعاد و شکل بسیار یکنواخت هستند. 

در مواردی که تنوع ظاهری بیشتر در بین واحدها مورد نظر باشد، آجرها را می‌توان قبل از پختن غلتاند و بهم ریخت. غلت زدن لبه‌ها و گوشه‌ها را نرم می‌کند و فردیت بیشتری را در ظاهر در بین واحدها ایجاد می‌کند.

پس از قالب‌گیری، آجرها به مدت یک یا دو روز در یک کوره خشک‌کن با دمای پایین خشک می‌شوند. پس از خشک شدن آجرها پخته شده و آماده ارسال می‌شوند.

کاربرد فیلتر پرس در آجرسازی فیلتر پرس باران نوین بهاران
استفاده از دستگاه فیلترپرس در آجرسازی

امروزه استفاده از دستگاه فیلترپرس برای تولید آجر از پرکاربردترین و به صرفه ترین دستگاهها محسوب میشود که در اکثر کشورهای تولیدکننده آجر از جمله ایران بکارگرفته میشود. استفاده از فیلترپرس در این صنعت باعث شده است تا در مدت زمان کم و با صرف نیروی حداقل بتوان بازده تولید را به طور چشمگیری افزایش داد.

کاربرد فیلترپرس در صنعت کاغذ سازی

فیلترپرس کاغذسازی

Application of filter press in paper production

کاغذسازی

کاغذ یک ماده مصنوعی است که از مواد مختلفی بدست می‌آید. چوب، ماده اصلی ساخت کاغذ است. کاغذ را می‌توان از پنبه، نیشکر و… نیز ساخت. برای ساخت کاغذ از دو شیوه متفاوت استفاده می‌شود.

از درخت تا کاغذ

چوب ماده اصلی در ایجاد کاغذ است. ساخت کاغذ از چوب ۶ مرحله اصلی دارد. مراحل تهیه کاغذ از چوب عبارتند از:

قطع درختان

حمل الوار به کارخانه

کندن پوست درختان

تبدیل درختان به تکه‌های ریز چوب و تهیه چیپس چوب

از بین بردن رنگ زرد چوب و مخلوط چیپس چوب با آب و مواد شیمیایی (از جمله گچ، پلاستیک، آب ژاول پتاسیم پرمنگنات و…)

خشک کردن خمیر کاغذ و تهیه کاغذ

کاربرد مواد شیمیایی در کاغذسازی

ماده اصلی کاغذ در کارخانه سلولوز می‌باشد. پلاستیک برای تولید کاغذ گلاسه (کاغذ ضدآب) به‌شمار می‌رود. آب ژاول نیز برای سفید کردن رنگ زرد چوب استفاده می‌شود.

بازیافت کاغذ

در بازیافت کاغذ، کاغذهای باطله خرد کرده و آنقدر ریز می‌شود که بتوان آن‌ها را در آب حل کرد. بازیافت کاغذ موجب صرفه جویی در مصرف آب و بخصوص برق می‌شود.

در ساخت کاغذ از درخت ۱۴۰۰ کیلو وات ساعت برق مصرف می‌شود اما در بازیافت ۸۴۰ کیلو وات ساعت برق مصرف می‌شود.

کاغذهای حرارتی

کاغذهای حرارتی نوعی کاغذ می‌باشند که با مواد شیمیایی خاصی پوشش داده شده‌اند.

فیلترپرس چیست؟

فیلترپرس filterpress دستگاهي است كه عمل تصفيه را در حجم زياد انجام داده ومايع وجامد را از يكديگر جدا مي سازد. به طور عمده فيلتر پرس ها فيلترهاي تحت فشار هستند كه در ساخت آنها از صفحاتي استفاده مي شود كه بين يك صفحه ثابت، يك صفحه متحرك كه به جك هيدروليك متصل است قرار دارند و به هم فشرده مي شوند.

عملکرد دستگاه فیلترپرس اتوماتیک

کار فیلتر پرس، آب گیری از دوغابی است که دارای آب اضافی می باشد. با کمک فیلتر پرس میتوان کیک هایی با رطوبت بین 19 تا 25 درصد تولید کرد. امروزه با توجه به هزینه بالای استفاده از بستر های لجن خشک کن، استفاده از فیلتر پرس در صنایع تصفیه فاضلاب در کشور بسیار مرسوم گردیده است.

 در این دستگاه با استفاده از فشار هیدرولیکی تحمیل به دوغاب ، عملیات آبگیری از دوغاب با عبور مایع از میان روزنه صفحات ومحصور شدن ذرات و دانه ها در پشت صفحات انجام می پذیرد.

کاربرد فیلترپرس در تصفیه فاضلاب

فیلترپرس در تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب

به فرایند حذف مواد آلاینده از فاضلاب  تصفیه فاضلاب می گویند. 

این فاضلاب می تواند  فاضلاب بهداشتی خانگی یا فاضلاب صنعتی باشد. 

برای انجام تصفیه فاضلاب از روشهای مختلف فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی استفاده می شود که به آنها فرآیندهای تصفیه فاضلاب گفته می شود. 

به کمک این فرآیندها مواد آلاینده موجود در فاضلاب به ترکیبات بی خطر یا کم خطر برای محیط زیست تبدیل می شود. 

معمولاً یکی از محصولات تصفیه فاضلاب، زباله نیمه‌جامد است که لجن فاضلاب نامیده می‌شود که نیازمند تصفیه و تثبیت پیش از دفع به محیط زیست می باشد.

منشأ پساب

پساب به وسیلهٔ مراکز مسکونی، صنعتی، تجاری و اداری تولید می‌شود. 

که پساب خانگی شامل زهکشی توالت، حمام، دوش، آشپزخانه و روشویی است. در بیشتر موارد، پساب شامل زبالهٔ مایع صنعتی و تجاری نیز هست. 

جداسازی پساب خانگی به آب خاکستری و آب سیاه در جوامع پیشرفته رو به افزایش است.

 از آب خاکستری تصفیه شده می‌توان برای آبیاری گیاهان یا فلاش توالت استفاده کرد.

اختلاط پساب و آب باران

ممکن است که آب باران نیز در سامانه فاضلاب وارد شود. 

چنین سامانه‌ای را سامانه تصفیه مختلط می‌نامند. 

این طراحی در آغاز ساخت سامانه‌های فاضلاب متداول بود. سامانهٔ مختلط نیاز به تأسیسات بزرگتر و هزینهٔ بیشتر دارد. 

افزایش ناگهانی جریان ناشی از بارندگی ممکن است باعث پر شدن و سرریز کردن شود.

 در جوامع شهری از میانهٔ سدهٔ بیستم میلادی، سامانه‌های جداگانه برای آب باران و فاضلاب ساخته می‌شود؛ زیرا بارندگی جریان‌های با دبی مختلف ایجاد می‌کند که کارایی تصفیه‌خانهٔ فاضلاب را کاهش می‌دهد.

پساب صنعتی

در برخی از کشورهای پیشرفته، یک تصفیهٔ اولیه روی پساب صنعتی انجام می‌شود تا بار آلودگی آن را پیش از مخلوط شدن با فاضلاب خانگی کاهش دهد.

 به این فرایند، تصفیه فاضلاب صنعتی می گویند. 

پساب صنعتی ممکن است حاوی موادی باشد که با روش‌های معمول تصفیه، زدوده نشوند. 

هم‌چنین یکنواخت نبودن جریان پساب صنعتی به دلیل چرخه‌های تولید، می‌تواند تنظیمات تصفیهٔ بیولوژیکی از جمله فرایند لجن فعال را به هم بریزد.

فرایند تصفیه

تصفیهٔ فاضلاب عموماً از سه مرحله تشکیل می‌شود که تصفیهٔ اولیه، ثانویه و ثالثه نامیده می‌شوند.

فرآیندهای پرکاربرد

لجن فعال متعارف

در این سیستم، فاضلاب آشغال‌گیری و دانه‌گیری شده پس از عبور از واحد ته‌نشینی اولیه، وارد واحد هوادهی می‌شود و پس از آن به منظور جداسازی لخته‌های بیولوژیکی تشکیل شده، به واحد ته‌نشینی راه می‌یابد و بخشی از لجن ته‌نشین شده به منظور تأمین بیومس سلولی در واحد هوادهی مجدداً به این واحد برگشت داده می‌شود. 

این فرایند معمولاً برای فاضلاب‌های با قدرت کم استفاده می‌شود و زمان ماند در این سیستم‌ها معمولاً کوتاه می‌باشد.

هوادهی گسترده

هوادهی گسترده در حقیقت یکی از پرکاربردترین و مؤثرترین از اصلاحات لجن فعال است که از ویژگی‌های بارز این سیستم زمان ماند طولانی و تثبیت نسبتاً کامل جامدات آلی می‌باشد. 

در ابتدا این سیستم برای تصفیه جریان فاضلاب تولیدی جوامع کوچک مسکونی مورد استفاده قرار می‌گرفت. مدت زمان هوادهی در این سیستم بین ۱۸ تا ۳۶ ساعت می‌باشد و مقدار لجن حاصل از این فرایند نسبتاً کم و از نظر کیفیت بیولوژیکی تثبیت شده تر نسبت به فرایندهای مشابه می‌باشد.

فناوری تصفیه فاضلاب صنعتی

فرآیندهای تکنولوژیکی بر اساس فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی اساسی، فرآیندهای فیزیکی، فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته انتخاب می شوند:

 انعقاد

ته نشینی جاذبه

اکسیداسیون پیشرفته

 فیلتراسیون جذب

فاضلاب هر فرآیند تولید به طور جداگانه توسط سیستم جمع آوری جمع آوری شده و در مخزن تهویه سیستم تصفیه فاضلاب قرار می گیرد.

روش‌های تصفیه فاضلاب

 فیزیکی

 شیمیایی

 بیولوژیکی

که روش‌های فیزیکی شامل آشغال‌گیری، دانه‌گیری، فیلتراسیون و ته‌نشینی می‌باشد. 

و روش شیمیایی شامل انعقاد و لخته‌سازی، تبادل یون و تنظیم pH می‌باشد. روش‌های شیمیایی نسبت به روش‌های فیزیکی پیچیده‌تر و هزینه بر بوده و همچنین از لحاظ هزینه خرید و نگهداری مواد شیمیایی و بهره‌برداری نیز مناسب نیستند.

 به همین دلایل سعی می‌شود حتی الامکان از این روش برای حذف آلاینده‌ها استفاده نشود. در فرایند بیولوژیکی با توجه به کیفیت فاضلاب از یکی از روش‌های هوازی یا بی‌هوازی یا هر دو استفاده می‌شود.

فرآیندها و مراحل تصفیه فاضلاب

 تصفيه فاضلاب بر اساس فرآيندهايي كه بر اساس آنها انجام مي شود نامگذاري شده است به شرح زير است:

تصفیه مکانیکی

 که در آن روشهای تصفیه ماهیتی فیزیکی دارند.

تصفیه مکانیکی سوسپانسیون های درشت را حفظ می کند. برای نگهداری آنها از گریل، الک، فیلتر شنی، جداکننده چربی و دکانتر استفاده می شود.

رنده ها اجسام شناور درشت را به صورت معلق در فاضلاب نگه می دارند (پارچه ها، کاغذها، جعبه ها، الیاف و غیره).

 مواد باقی مانده روی توری ها به این ترتیب تخلیه می شوند تا در گودال ها ذخیره یا سوزانده شوند.

در برخی موارد، می توان آنها را با برش به اندازه 0.5-1.5 میلی متر در تجزیه کننده های مکانیکی خرد کرد. جداکننده ها مستقیماً در کانال دسترسی به فاضلاب خام نصب می شوند، به گونه ای که آویزهای متلاشی شده می توانند از توری ها عبور کرده و همزمان با بدنه های باقی مانده تخلیه شوند.

جداکننده های شن و ماسه برای یک تصفیه خانه فاضلاب ضروری هستند، به شرط اینکه یک سیستم فاضلاب واحد وجود داشته باشد، زیرا ماسه عمدتاً توسط آب باران آورده می شود. شن و ماسه نباید به مراحل پیشرفته تصفیه خانه برسد تا باعث ایراداتی درون آن شود.

تصفیه شیمیایی

 که در آن روش های خالص سازی ماهیت فیزیکی-شیمیایی دارند.

تصفیه شیمیایی نقش کاملاً مشخصی در فرآیند فناوری دارد که به وسیله آن بخشی از محتوای ناخالصی فاضلاب حذف می شود.

تصفیه شیمیایی با انعقاد

 لخته سازی منجر به کاهش محتوای مواد آلی بیان شده در CBO5 تقریباً می شود. 20-30% اجازه می دهد تا از بارگذاری بیش از حد لجن فعال با مواد آلی جلوگیری شود.

فرآیند انعقاد لخته سازی شامل تصفیه فاضلاب با معرف های شیمیایی، در مورد حاضر، سولفات آهن کلردار و آب آهک است که دارای خاصیت تشکیل یون های مشترک با ماده آلی موجود در آب است و به صورت تکه های بزرگ تجمع می یابد.

به صورت رسوب ته نشین می شود. عامل اصلی در فرآیند انعقاد لخته سازی یون Fe3+ است که از اکسید کردن سولفات آهن با هیپوکلریت سدیم به دست می آید. آهک که همراه با سولفات آهن اضافه می شود، نقش تسریع در فرآیند تشکیل پولک و ته نشین شدن رسوب تشکیل شده را دارد.

گندانبار یا سپتیک تانک

گندانبار یا سپتیک تانک را می‌توان از یکی از اجزاء ابتدایی و کلیدی سیستم‌های تصفیه فاضلاب به حساب آورد. در اصل تانک برای متقاضیانی که امکان فضایی یا امکان مالی اجرای تصفیه خانه فاضلاب را ندارند، کاربرد دارد. داخل سپتیک تانک‌ها با توجه به زمان ماند فرایندهای فیزیکی و بیولوژیکی تصفیه فاضلاب انجام می‌گیرد.

سپتیک تانک‌ها از جنس‌های بتنی، پلی اتیلنی، فایبرگلاس می‌باشند کار سپتیک تانک پلی اتیلن تصفیه میکروبی فاضلاب به کمک فرایندهای ته‌نشینی T شناورسازی و بیولوژیکی روی آن می‌باشد و همچنین جلوگیری از کور شدن سوراخ‌های چاه‌های جذبی که پذیرنده فاضلاب هستند.

مخزن سپتیک یک محفظه زیرزمینی ساخته شده از بتن، فایبرگلاس یا پلاستیک است که از طریق آن فاضلاب خانگی (فاضلاب) برای تصفیه اولیه جریان می‌یابد. فرایندهای ته‌نشینی و بی هوازی، مواد جامد و مواد آلی را کاهش می‌دهد، اما بازده تصفیه فقط متوسط است (که به آن «تصفیه اولیه» گفته می‌شود).

فیلترپرس در تصفیه فاضلاب
فرآیند تصفیه فاضلاب

سیستم‌های سپتیک تانک نوعی تأسیسات فاضلاب در محل ساده (OSSF) است. می‌توان از آنها در مناطقی که به سیستم فاضلاب متصل نیستند مانند مناطق روستایی استفاده کرد. پساب مایع تصفیه شده معمولاً در یک قسمت تخلیه می‌شود، که این امر تصفیه بیشتری را فراهم می‌کند. وگرنه، آلودگی آب‌های زیرزمینی ممکن است رخ دهد و می‌تواند یک مشکل باشد.

اصطلاح “سپتیک” 

به محیط باکتریایی بی هوازی گفته می‌شود که در مخزن ایجاد می‌شود و پساب‌های تخلیه شده در مخزن را تجزیه می‌کند. فرایندهایی که انجام می‌گردد، شامل فرایندهای ته‌نشینی، شناور سازی، فرایندهای بی‌هوازی بیولوژیکی می‌باشند. با انجام فرایندهای مذکور بخش بزرگی از آلودگی موجود در فاضلاب داخل سپتیک تانک کاهش می‌یابد. به دلیل جلوگیری از اختلال در عملکرد سپتیک تانک بهتر است از ورود مواد زیر به داخل سپتیک تانک جلوگیری به عمل آید:

روغن و چربی‌ها

الیاف‌های کاغذی

پوشک و پد بهداشتی

موادی نظیر حلال‌ها، رنگ‌ها، سموم کشاورزی و شیمیایی

نکته! ورود این‌گونه مواد به داخل سپتیک تانک به همراه فاضلاب باعث گرفتگی لوله‌ها و اختلال در کامل شدن فرایندهای داخل سپتیک تانک می‌شود.
مدیریت پسماند

جمع بندی :

فیلترپرس filterpress دستگاهی است كه عمل تصفيه را در حجم زياد انجام داده ومايع وجامد را از يكديگر جدا می سازد. به طور عمده فيلتر پرس ها فيلترهای تحت فشار هستند كه در ساخت آنها از صفحاتی استفاده مي شود كه بين يك صفحه ثابت، يك صفحه متحرك كه به جك هيدروليك متصل است قرار دارند و به هم فشرده مي شوند.

 در این دستگاه با استفاده از فشار هیدرولیکی تحمیل به دوغاب ، عملیات آبگیری از دوغاب با عبور مایع از میان روزنه صفحات ومحصور شدن ذرات و دانه ها در پشت صفحات انجام می پذیرد.

اجزای فیلتر پرس

شاسی دستگاه فيلتر پرس

صفحه دستگاه فيلتر پرس

قاب دستگاه فيلتر پرس

جك و يونيت هيدروليك دستگاه فيلتر پرس

انواع فیلتر پرس

فیلترپرس دستی

فیلتر پرس اتوماتیک

فیلتر پرس هیدرولیک

سوالات متداول

*سؤالات متداول در زمینه دستگاه فیلتر پرس filterpress و لوازم جانبی*
 فیلترپرس
پارچه فیلترپرس

1.واحد سنجش پارچه فیلترپرس چیست؟

معمولاً پارچه‌ها را بر اساس میزان هوادهی و میکرون درجه بندی می‌کنند.

2.مناسب‌ترین پارچه جهت فیلتراسیون در صنایع مختلف کدام اند؟

نوع پارچه بر‌اساس کمیت‌هایی مانند:  اسیدی یا بازی بودن محلول، دما و انتخاب می‌شود و انواع مختلف پارچه مثل پ.پ، کتان، پلی استر، نایلون و را شامل می‌شود.

3.عمر پارچه های فیلترپرس چقدر است؟

پارچه ها باید حداقل ۶ ماه و حداکثر ۲ سال عمر کنند، البته این بستگی به عوامل زیادی دارد از جمله معمولاً زمان تعویض پارچه هنگامی است که خوردگی، فرسایش، سوراخ، پارگی، کیک بد، مایع فیلترشده کثیف ومشاهده می شود و یا هنگامی که روش های مرسوم تمیز کردن پارچه باعث بهبودی آن نمی شود.

4.وجود ذرات جامد در ماده فیلترشده به چه علت است؟

دلایل احتمالی :

1- پارچه نامناسب برای این نوع کاربرد                            

راه حل: تماس با ما     

2- وجود پارگی یا سوراخ در پارچه                                        

راه حل : تعویض پارچه

3- پارچه صفحه ابتدایی به درستی نصب نشده است            

راه حل : تعویض پارچه صفحه ابتدایی

4- بیرون زدگی پارچه از درز آن در صفحات واشردار

راه حل : تمیزکردن درز و سطح پارچه و نصب مجدد آن

5- پارچه مورد نیاز برای هر دستگاه فیلترپرس چه مقدار می‌باشد؟

پارچه فیلترپرس به تعداد پلیت ها به جز صفحات اول و آخر دستگاه مورد نیاز می باشد، که البته برخی از مشتریان ترجیح می دهند به هنگام خریداری دستگاه بیش از یک ست (دست) پارچه برای استفاده دفعات بعد تهیه نمایند تا با مشکلاتی همچون افزایش قیمت و کمبود پارچه مواجه نگردند.

6.آیا پارچه های فیلترپرس قابل شستشو هستند؟

ابتدا با فشار آب و در صورت نیاز با سود قابل شستشو هستند.

7.پارچه ها چه زمانی نیاز به شستشو دارند؟

هرگاه یکی از این عوامل رخ داد، شستشوی پارچه ها لازم الاجرا می باشد:۱– فشار ابتدایی بالا ۲– سیکل فیلتراسیون طولانی ۳– کیک با درصد رطوبت بالا

8.نشانه های فرارسیدن زمان تعویض پارچه های فیلترپرس چیست؟

1-نداشتن شفافیت لازم مایع خروجی از دستگاه

 2- قابل لمس بودن رطوبت بیش از پیش پارچه ها 

 3-طولانی تر شدن زمان انجام فیلتراسیون

9.کیک حاصله در فیلترپرس چندان جامد نیست (آبکی می باشد) و ما احتمال گرفته شدن منافذ پارچه را می دهیم. راه حل چیست؟

احتمالاً باید پارچه خود را شستشو دهید.

پمپ های مورد استفاده در فیلترپرس

10. انواع پمپ های قابل استفاده برای فیلترپرس کدام اند و کدام نوع آن مناسب تر می شود؟

عموماً پمپ های مورد استفاده در فیلترپرس به سه نوع:

 • پمپ دیافراگمی(فشار 8 بار با استفاده از باد)
 • پمپ پره ای (فشار 4بار با دینام)
 • منو پمپ که بنا به نوع فعالیت شما انتخاب می‌شود. استفاده از پمپ های قوی‌تر منوط به طراحی خاص از قبل تعیین شده و مشاوره با مسئول فنی می‌باشد.        11. حد اکثر فشاری که پمپ فیلترپرسfilterpress می‌تواند وارد کند چقدر است؟

پمپ ها به صورت معمول با فشار 4 بار کار میکنند و لی این فشار را می‌توان تا 10 بار افزایش داد ( تحت شرایط خاص).

12. اندازه مناسب کمپرسور برای پمپ ورودی و دمش هوا چقدر است؟

بستگی به نوع فرآیند شما دارد،

13. آیا می‌توان روی دستگاهی با فشار ۲۰۰۰ بار، مواد با فشار ۲۵۰ بار تزریق کرد؟

به هیچ وجه، فیلترپرسfilterpress معمولاً برای همان فشار اعلام شده طراحی شده است. فشار بیش از حد باعث چکیدن مواد شده و یا صدمات جدی به صفحات فیلترپرس و  سیستم هیدرولیک وارد می کند. فیلترپرسهای طراحی شده برای فشارهای بالا موجود می باشند.

14. زمان هر سیکل فیلتراسیون چقدر است؟

بستگی به نوع محلول دارد و از 10 دقیقه تا چند روز متغیر می‌باشد. برای تعیین دقیق این زمان، دستگاه شما نیاز به انجام آزمایش دارد. می توانید.

15. نشانه زمان اتمام سیکل فیلتراسیون چیست؟

مایع از فیلترپرس به صورت ضعیف مثل شیر سماور خارج می‌شود.

16. دلیل چکه کردن روغن هیدرولیک چیست؟

چکیدن روغن هیدرولیک می‌تواند به علت سرریز شدن مخزن روغن باشد. بنابراین شما باید ابتدا مخزن را بررسی نموده و در صورت نیاز روغن آن را کم یا زیاد کنید.

همچنین ممکن است به علت بروز مشکل در سیلندر هیدرولیک باشد.

17. چه زمانی برای تعویض فیلتر هیدرولیک مناسب می‌باشد؟

معمولا همزمان با تعویض روغن.

18. چه زمانی برای تعویض روغن در سیستم هیدرولیک مناسب است؟

در شرایط عادی، روغن هیدرولیک باید سالی یکبار یا هر ۲۰۰۰ ساعت کار تعویض شود. اما در شرایط اضافه کاری، این عدد افزایش می یابد.

19. میزان رطوبت کیک خروجی از فیلترپرس چقدر است؟

کاملا به نوع محلول بستگی دارد.

صفحات فیلترپرس

20. امکان کم کردن چه تعداد پلیت از فیلترپرس وجود دارد؟

از لحاظ ایمنی هیچ تعداد، اما فیلترپرس باران نوین بهاران می‌تواند فیلترپرس شما را با یک صفحه پشتیبان تجهیز نماید.

21. آیا امکان اضافه کردن پلیت به دستگاه فیلترپرس وجود دارد؟

بستگی به ابعاد دستگاه تولید شده و فضای باز موجود در فیلترپرس دارد. شما می توانید به هنگام سفارش دستگاه،  اضافه شدن تعدادی پلیت درآینده را به همکاران ما اطلاع دهید تا طبق احتمال اضافه شدن پلیت، ابعاد دستگاه مقداری بزرگتر در نظر گرفته شده و تولید گردد.

22. به هنگام ورود مواد، علت پاشیدن مواد از بین صفحات به بیرون چیست ؟

اگر تغییر خاصی در آب بندی صفحات ایجاد نکرده باشید دلایل احتمالی بدین شرح می‌باشد :

 • انباشته شدن ذرات جامد روی قسمت‌های آب بندی شده

راه حل : استفاده از کاردک پلاستیکی جهت جداسازی کیک از سطح.

 • فشار ورودی بسیار بالاست.                              

  راه حل : تنظیم با فشار مورد نظر.

 • فشار هیدرولیک متناسب با مشخصات فنی مورد نیاز نیست.                   

 راه حل : تنظیم با فشار مورد نظر.

 • در صفحات دارای واشر،این واشرها شل شده یا پاره هستند.       

راه حل : نصب دوباره یا تعویض واشرها

 • در پارچه فیلترپرس سوراخی ایجاد شده است.                                         

راه حل : تعویض پارچه آسیب دیده.

23. آیا می‌توان مدت زمان اتمام فیلتراسیون در فیلترپرس با صفحات معمولی را کاهش داد؟

تعداد صفحات بسته به طراحی فیلترپرس شما می تواند افزایش یابد ولی در کل این مورد مستقیما مربوط به نوع محلول است و زیاد قابل تغییر نیست.

 

24. حداکثر دمایی که صفحات فیلترپرس (پلیت ها) تحمل می‌کنند چقدر است؟

صفحات فیلترپرس معمولا تا دمای 100 درجه را به راحتی تحمل می‌کنند.

 

25. معمولا چه تعداد صفحات فیلترپرس بر روی دستگاه فیلترپرس با ابعاد مختلف تولیدی شرکت نصب می‌شود؟

فیلترپرس40*40 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 10-20 عدد

فیلترپرس60*60 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 10-35 عدد

فیلترپرس80*80 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 20-65 عدد

فیلترپرس100*100 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 30-75 عدد

 

26. وزن کلی فیلترپرس های شرکت فیلترسازان باران نوین بهاران با صفحات فیلترپرس به تعداد معمول چقدر است؟

فیلترپرس40*40 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 500-1500 کیلو

فیلترپرس60*60 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 500-1500 کیلو

فیلترپرس80*80 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 4000-6000 کیلو

فیلترپرس100*100 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 5000-7000 کیلو

 

27. حجم کیک گیری صفحات فیلترپرس در اندازه های مختلف چقدر است؟

فیلترپرس40*40 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 2.5 لیتر

فیلترپرس60*60 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 8 لیتر

فیلترپرس80*80 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 15 لیتر

فیلترپرس100*100 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 24 لیتر

فیلترپرس120*120 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 38.5 لیتر

فیلترپرس150*150 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 60 لیتر

 

28. مساحت کیک گیری صفحات فیلترپرس در اندازه های مختلف چقدر است؟

فیلترپرس40*40 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 0.2متر مربع

فیلترپرس60*60 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 0.54متر مربع

فیلترپرس80*80 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 1 متر مربع

فیلترپرس100*100 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 1.60 متر مربع

فیلترپرس120*120 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 2.40 متر مربع

 

 1. ضخامت کیک تشکیل شده در صفحات فیلترپرس با سایزهای مختلف چقدر است؟

فیلترپرس40*40 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 25 میلیمتر

فیلترپرس60*60 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 30 میلیمتر

فیلترپرس80*80 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 30 میلیمتر

فیلترپرس100*100 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 30 میلیمتر

فیلترپرس120*120 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 30 میلیمتر

فیلترپرس150*150 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 30 میلیمتر

 

 

 

دستگاه فیلترپرس

30.توان مصرفی دستگاه فیلترپرس در سایز های مختلف چقدر است؟

فیلترپرس40*40 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 3 کیلو وات

فیلترپرس60*60 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 4 کیلو وات

فیلترپرس80*80 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 5.5 کیلو وات

فیلترپرس100*100 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 5.5 کیلو وات

فیلترپرس120*120 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 11 کیلو وات

فیلترپرس150*150 سانتی(ابعاد صفحه فیلترپرس) 11 کیلو وات

 

 1. آیا میتوان پارچه های فیلتراسیون فیلترپرس را با آب پر فشار شست؟
  بله.


32.آیا برای شستن پارچه های فیلتراسیون فیلترپرس، استفاده از مواد شیمیایی مجاز است؟
در صورتی که شستشو با اب کافی نبود.


33.وجود نشتی از کنار صفحات فیلترپرس ناشی از چیست؟
ممکن است ناشی از فشار بیش از اندازه پمپ باشد و یا نا صاف و نا هماهنگ بودن صفحات فیلترپرس در قسمتی که در ان نشتی وجود دارد.


34.مدت زمان اتمام فیلتراسیون در فیلترپرس با صفحات معمولی تقریبا چقدر است؟
این مدت زمان زیاد به دستگاه فیلترپرس بستگی ندارد و کاملا وابسطه به نوع محلول می باشد.


35.آیا میتوان مدت زمان اتمام فیلتراسیون در فیلترپرس با صفحات معمولی را کاهش داد؟
می توان بسته به طراحی فیلترپرس شما تعداد صفحات افزایش یابد ولی در کل این مورد مستقیما مربوط به نوع محلول است و زیاد قابل تغییر نیست.


36.بالا ترین فشار مجاز برای پمپ محلول به درون دستگاه فیلترپرس چقدر است؟
7 تا 10 بار ولی لازم است قبل از آن با شرکت سازنده در این مورد مشورت کنید.


37.بهترین پمپ برای فیلترپرسfilterpress کدام است؟
عموما پمپ ها ی مورد استفاده در فیلترپرس به سه نوع:

 • پمپ دیافراگمی(فشار 8 بار با استفاده از باد)
 • 2- پمپ پره ای (فشار 4بار با دینام)
 • 3- مونو پمپ که بنا به نوع فعالیت شما انتخاب میشود. استفاده از پمپ های قوی تر منوط به طراحی خاص از قبل تعیین شده و مشاوره با مسئول فنی میباشد.


38.آیا افزایش تعداد پلیت ها (صفحات فیلترپرس) ممکن است؟
افزایش تعداد پلیت ها بستگی به تعداد صفحات کنونی و طول دستگاه فیلترپرس موجود شما دارد. در این زمینه میتوانید با تماس با ما و دادن اطلاعات لازم رهنمائی مورد نظر را دریافت کنید.


39.پارچه های فیلترپرس چه زمانی باید تعویض شوند؟
زمانی که ذرات جامد از پارچه فیلترپرس رد شوند و در محلول فیلتر شده دیده شوندکه نشان از پارگی پارچه است. در هر صورت پارچه ها برای مدت طولانی نمیتوانند فعالیت کنند و ممکن است این قضیه را به دو شکل نشان دهند: 1- مدت زمان انجام فیلتراسیون طولانی تر میشود 2- رطوبت بیش از پیش پارچه ها قابل لمس است.


40.نشانه پر بودن فیلترپرس چیست؟
مایع از فیلترپرس به صورت ضعیف مثل شیر سماور خارج میشود.


41.حد اکثر دمایی که صفحات فیلترپرس (پلیت ها) تحمل میکنند چقدر است؟
صفحات فیلترپرس معمولا تا دمای 100 درجه را به راحتی تحمل میکنند.


42.حد اکثر فشاری که پمپ فیلترپرس میتواند وارد کند چقدر است؟
پمپ ها به صورت معمول با فشار 4 بار کار میکنند و لی میتوان این فشار را تا 10 بار افزایش داد ( تحت شرایط خاص).


43.عمل فیلتراسیون در فیلترپرس در چه فشاری صورت میگیرد؟
در فیلترپرس های معمولی ( غیر ممبرانی) این عمل با فشار 4 بار ( به صورت معمول) که از طریق پمپ وارد میشود انجام میگیرد.


44.رطوبت کیک خروجی از فیلترپرس چقدر است؟
کاملا به نوع محلول بستگی دارد.

مدت گارانتی دستگاه های فیلترپرس شرکت فیلترسازان باران نوین بهاران چقدر است و شامل چه مواردی می‌باشد؟

مدت گارانتی صفحات فیلترپرس 1 سال، شاسی دستگاه 10 سال و سیستم برق و هیدرولیک دستگاه فیلترپرس طبق گارانتی شرکتی می‌باشد.

مدت زمان تقریبی ساخت دستگاه فیلترپرس شرکت فیلترسازان باران نوین بهاران پس از سفارش و عقد قرارداد چقدر است؟

7روز تا 2 ماه بسته به نوع دستگاه (دستی، هیدرولیک یا اتومات) و اندازه دستگاه فیلترپرس سفارش داده شده.

 

آیا امکان نصب و راه اندازی دستگاه و ارائه توضیحات کافی توسط فیلترسازان باران نوین بهاران وجود دارد؟

بله، با خدمات مشتریان ما تماس حاصل فرمایید.


فهرست مطلب