فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

حمایت قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی از مصوبه تفکیک حساب های شخصی و تجاری

قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی در اطلاعیه‌ای ضمن حمایت از مصوبه اخیر مجلس درباره تفکیک حساب های شخصی وتجاری، شایعات و اظهار نظرهای اشتباه در فضای مجازی در این باره را ناصحیح عنوان کرد.

حمایت قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی از مصوبه تفکیک حساب های شخصی و تجاری

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی؛ در روز‌های اخیر به دنبال اظهار نظر اشتباه یکی از نمایندگان مجلس درمورد بندج تبصره 6 لایحه بودجه 1403 شایعاتی در فضای مجازی پخش شد که صحت نداشت.

به گفته این نماینده «اگر جمع واریزی به حساب شخصی و غیر تجاری اشخاص حقیقی در هر ماه تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۳ نسبت به سال قبل بیشتر باشد مشمول مالیات خواهد شد.»

این مطلب کاملا نادرست ومتفاوت از مصوبه مجلس می باشد. افزایش میزان واریزی به حساب شخصی نسبت به سال گذشته ملاک دریافت مالیات نمی‌باشد.
متن مصوبه مجلس بدین صورت است«در صورتی که جمع مبلغ و دفعات واریز به حساب‌های غیرتجاری هر شخص حقیقی در هر ماه، از جمع مبلغ و دفعات واریزی که تا پایان اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۳ توسط شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود، بیشتر باشد، اثبات درآمدی‌ نبودن تراکنش‌ها و ارائۀ اسناد و مدارک به‌عهدۀ صاحب حساب می‌باشد. منظور از حساب غیرتجاری حسابی است که نزد سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان حساب مرتبط با فعالیت مؤدی ثبت نشده باشد.»

مصوبه مجلس زمینه ساز تفکیک حساب های شخصی وتجاری می باشد که علاوه بر بسترسازی برای افزایش میزان شفافیت اقتصادی، زمینه برای اقدام موثر در کاهش فرارمالیاتی و برقراری عدالت مالیاتی فراهم می گردد. در غیاب سازوکار نظارت بر حساب های شخصی برخی از اصناف و مشاغل از طریق کارت به کارت،عدم استفاده از کارتخوان و یا دریافت نقدی اقدام به دور زدن قانون و فرارمالیاتی می کنند.

در واقع این مصوبه از یکی از روش های عمده فرارمالیاتی برخی از اصناف ازطریق کارت به کارت جلوگیری می کند. در فضای غیرشفافی که سازوکاری برای حساب های شخصی نبود، افرادی که فعالیت شفاف اقتصادی داشتند، مالیات بیشتری پرداخت می کردند، اما با تفکیک حساب های شخصی وتجاری وتعیین حد نصاب فعالیت برای حساب های شخصی زمینه بروز فساد و بی عدالتی ازاین طریق کاهش می یابد.

این مصوبه برای فعالین اقتصادی که دربستر شفاف فعالیت می کردند وعموم مردم ارتباطی ندارد. شامل افرادی می شود که ازطریق کارت به کارت اقدام به فرار مالیاتی می نمودند.

قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی ضمن تشکر از دولت و سازمان امورمالیاتی در پیشنهاد این بند درلایحه بودجه 1403 از مجلس محترم یازدهم نیز به علت تصویب این بند تشکر می کند. این مصوبه و سایر قوانین در دست اجرای سازمان امورمالیاتی، از جمله قانون پایانه های فروشگاهی زمینه بروز فساد اقتصادی از طریق فرار مالیاتی را، درنظام مالیاتی کاهش خواهد داد.

فارس نیوز/