فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

رتبه نخست آذربایجان‌شرقی در طرح‌های صنعتی در دست اجرارتبه نخست آذربایجان‌شرقی در طرح‌های صنعتی در دست اجرا

تبریز- رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی از رتبه نخست آذربایجان‌شرقی در طرح‌های صنعتی در دست اجرا خبرداد و گفت: صنعت آذربایجان‌شرقی در مسیر توسعه متوازن است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجعفر عظمایی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به رتبه نخست استان در بیشترین طرح در دست اجرا در داخل و خارج شهرک‌های صنعتی استان گفت: دو هزار و ۹۵۰ طرح در دست اجرا با سرمایه گذاری ۶۸ هزار میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۴۲ هزار نفر به صورت مستمر در استان پایش می‌شود.

وی افزود: عمده تمرکز واحدهای صنعتی در اطراف شهر تبریز است ولی روند کنونی نشاندهنده توسعه صنایع در شهرستان‌های استان است.

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی رتبه اول کشور در صدور جواز توسعه‌ای برای ارتقای ظرفیت و تنوع محصولات واحدهای تولیدی را در اختیار دارد به طوری که از ابتدای دولت سیزدهم ۴۰۰ فقره جواز توسعه به ارزش سرمایه گذاری ۱۵ همت و اشتغال ۹ هزار و ۵۰۰ نفر صادر شده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به این که تمام فرآیند در حوزه صنعت در راستای تکمیل زنجیره ارزش و رشد و توسعه اقتصادی استان انجام می‌شود، تاکید کرد: آذربایجان شرقی در صدور جواز تأسیس ایجادی به منظور شروع سرمایه گذاری صنعتی در جایگاه دوم کشور قرار دارد.

عظمائی افزود: از ابتدای دولت سیزدهم چهار هزار و ۴۰۰ فقره جواز تأسیس به ارزش سرمایه گذاری ۱۳۵ همت با پیش بینی اشتغال صد هزار نفر برای شروع سرمایه گذاری در داخل و خارج شهرک‌های صنعتی صادر شده که این موضوع نشان دهنده علاقه مندی بالای سرمایه گذاران در فعالیت‌های صنعتی و تولیدی در استان است.

وی با اشاره به کسب رتبه سوم کشور در راه اندازی واحدهای جدید تولیدی گفت: ۴۵۰ واحد صنعتی جدید با ارزش سرمایه گذاری هفت همت و اشتغال هفت هزار نفر در استان راه اندازی شده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اظهار کرد: ۱۴۰ واحد راکد صنعتی به چرخه تولید برگشته اند که در این زمینه نزدیک به دو هزار نفر مجدداً به کار بازگشته اند.

عظمائی با اشاره به دستیابی به رشد اقتصادی بیش از ۸ درصدی در بخش صنعت، معدن و بازرگانی داخلی افزود: ۲۳ مگاپروژه با حجم سرمایه گذاری ارزی یک میلیارد یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان ریالی در استان به صورت مرتب پایش می‌شود.

وی ادامه داد: در بیش از ۳۲۰ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به مشکلات ۵۴۰ واحد تولیدی رسیدگی شده است.

وی با اشاره به بهره‌برداری از ۱۹۰ طرح صنعتی و تولیدی با سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد تومان در هفته دولت گفت: با بهره برداری از این واحدهای صنعتی و تولیدی برای هشت هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود.

عظمائی ادامه داد: از مجموع بهره برداری‌ها که در هفته دولت انجام می‌شود ۱۰۰ طرح ایجادی است که سرمایه گذاری این بخش نزدیک به دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان با اشتغالزایی هزار و ۲۰۰ نفر خواهد بود.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که سرمایه گذاری ۶۰ درصد طرح‌های صنعتی جدید در شهرستان‌ها انجام شده است، افزود: از مجموع تعداد سرمایه گذاری‌های انجام شده ۹۰ طرح توسعه‌ای است که افزایش ظرفیت و تنوع محصول را در بر دارد.منبع : مهر نیوز