فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری خارجی ها در قطر



سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری خارجی ها در قطر

قطر در سال ۲۰۲۲ توانست ۲۹.۷۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کند؛ همچنین این کشور در صدر فهرست بهترین مقاصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان برای سال ۲۰۲۳ قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، آژانس توسعه سرمایه‌گذاری قطر اخیراً اعلام کرد که این کشور در سال ۲۰۲۲، ۲۹.۷۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کرده و از این لحاظ، به رکوردی تازه دست یافته است.

در گزارش سالانه این آژانس در سال ۲۰۲۲ آمده است که با حمایت از رشد اقتصادی قوی و باثبات و اتخاذ چشم‌اندازهای سرمایه‌گذاری جذاب، ۱۳۵ پروژه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جدید به ثبت رسیده است که منجر به ایجاد ۱۳۹۷۲ شغل جدید در سال ۲۰۲۲ شده است. این رقم تقریباً ۲۵ برابر ارزش پروژه‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال قبل است و حکایت از دو برابر شدن مشاغل ایجاد شده به واسطه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نسبت به سال ۲۰۲۱ دارد.

مشاغل جدید، در بخش‌های مختلف از جمله نفت و گاز، نرم‌افزار و فناوری اطلاعات و همچنین خدمات تجاری و بخش‌هایی از زنجیره صنعت خودروسازی ایجاد شده است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که بیش از ۸۰۰ مؤسسه تجاری خارجی جدید در سال ۲۰۲۲ در این کشور مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.

قطر در صدر فهرست بهترین مقاصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی

آژانس توسعه سرمایه‌گذاری قطر، رویکردی چندجانبه را برای جذب سرمایه خارجی پیگیری می‌کند و در این راستا از برندسازی ملی که به واسطه برگزاری موفقیت‌آمیز جام جهانی صورت گرفت، نهایت بهره برداری را صورت داده است.

این آژانس کوشیده تا قطر را به عنوان کانون جهانی در جذب سرمایه معرفی کند و متناسب با آن، زیرساخت‌های نرم و سخت را فراهم آورد. در همین راستا، این آژانس ۸۵ نشست تخصصی را با سرمایه‌گذاران و هیأت‌های تجاری برگزار کرده و همچنین موافقتنامه‌های همکاری با نهادها و شرکت‌های معتبری همچون مایکروسافت به امضا رسانده است.

افزون بر این، ۱۲ مطالعه علمی عمیق را برای تدوین نقشه راه حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور سامان داده است. به علاوه پرتال سرمایه‌گذاری در قطر را نیز راه اندازی کرده است و در قالب آن، فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در این کشور را معرفی می‌کند.

در پیامد این اقدامات و کوشش‌های چندین ساله قطر، این کشور در فهرست بهترین مقاصد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان برای سال ۲۰۲۳ که توسط Intelligence FDI منتشر شده است، در رتبه اول قرار گرفت.

در سال‌های اخیر، تولید ناخالص داخلی این کشور به سرعت رشد کرده است و از ۱۲۵.۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به ۲۳۷.۷۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ جهش کرده است. انتظار می‌رود این رشد در سال ۲۰۲۳ ادامه یابد.

علاوه بر این، قطر همچنان به تقویت موقعیت خود به عنوان مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاری خارجی را ادامه می‌دهد. در همین راستا، این کشور در رتبه پنجم در فهرست بزرگترین بازارهایی که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در خاورمیانه و آفریقا جذب کرده‌اند، قرار گرفته است.



منبع : مهر نیوز