فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

صادرات ۱۵ میلیارد دلاری خدمات فنی و مهندسی به عراق تا ۱۴۰۴صادرات ۱۵ میلیارد دلاری خدمات فنی و مهندسی به عراق تا ۱۴۰۴

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: مقرر کرده ایم صادرات خدمات فنی و مهندسی ما در سال ۱۴۰۴ به ۱۵ میلیارد دلار برسد.

به گزارش فیلتر پرس نوین، فرزاد پیلتن امروز در دومین جلسه شورای سیاست‌گذاری توسعه روابط دوجانبه ایران و عراق، با اشاره به ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری تجارت ایران و عراق، اظهار داشت: برای توسعه روابط تجاری با عراق در بخش‌های مختلف از جمله صادرات خدمات فنی و مهندسی، ترانزیت صادرات گاز و برق و غیره، برنامه‌ریزی شده است.

مدیرکل دفتر بازرگانی و عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در سال ۱۴۰۱ صادرات ایران به عراق ۱۵ درصد رشد داشت به طوری که میزان صادرات کشورمان به عراق که در سال ۱۴۰۰ به میزان ۸.۹ میلیارد دلار بود در سال ۱۴۰۱ این رقم به ۱۰.۲ میلیارد دلار افزایش یافت.

پیلتن ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی‌هایی که سازمان توسعه تجارت داشته است، مقرر کرده ایم صادرات خدمات فنی و مهندسی ما در سال ۱۴۰۴ به ۱۵ میلیارد دلار برسد.

تاسیس ۵ مرکز تجاری در عراق

وی گفت: در سازمان توسعه تجارت برای توسعه روابط تجاری به کشور عراق بر روی چند نکته تمرکز کردیم، بر همین مبنا سعی کرده‌ایم از ابزارهای جدیدی برای کمک به توسعه صادرات به عراق استفاده کنیم که یکی از این ابزارها مراکز تجاری در کشور عراق برای کمک بخش خصوصی است. بر این اساس ۵ مجوز تأسیس مرکز تجاری به بخش خصوصی در شهرهایی از جمله بغداد، بصره، کربلا و کلار داده شده است.

پیلتن افزود: رویکرد دیگر سازمان توسعه تجارت، حرکت به سمت توسعه صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر به عراق است، بنابراین با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله مشوق‌های صادراتی، اولویت را به کالاهای با ارزش افزوده بالاتر داده‌ایم تا از بازار عراق بهره بیشتری ببریم.

مدیرکل دفتر بازرگانی و عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: رویکرد دیگر سازمان افزایش کیفیت، استاندارد و بسته‌بندی کالاهای صادراتی به عراق است تا با ثبات بیشتری بتوانیم در این بازار حضور داشته باشیم. در سفر اخیر که رئیس‌جمهور سوریه داشتن مقرر شد که ترانزیت ایران به عراق از طریق سوریه محقق شود که امیدواریم بتوانیم از این مسأله نیز برای توسعه روابط تجاری با عراق بهره بگیریم.

پیلتن گفت: در ارتباط با کشور عراق ۳ دسته مشکلات وجود دارد که برخی مشکلات در دولت و کشور عراق است، یک‌سری از مشکلات داخلی و برخی از مشکلات نیز بین دو کشور مشترک است اما همه تلاش را برای رفع این مشکلات انجام می دهیم.منبع : مهر نیوز