فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

پارچه فیلتر پرس پ پ (پلی پروپیلن)

پارچه فیلترپرس پ پ ( پلی پروپیلن)

پارچه فیلترپرس پ پ (پلی پروپیلن)
پارچه پلی پروپیلن

امروزه در صنایع مختلف ازپارچه های از جنس پلی پروپیلن برای انواع محلول های اسیدی و بازی و خنثی استفاده می کنند. 

معمولا این پارچه ها (که بعنوان صافی در دستگاه فیلتر پرس مورد استفاده قرار میگیرند) می توانند تا دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد را به راحتی تحمل کنند.

 در اغلب محلول ها و صنایع قابل استفاده بوده و  طول عمر قابل قبولی دارند. هم چنین درمقابل دما ی بالا و رطوبت نیز مقاومت خوبی داشته و بعلت نداشتن پرز از شرایط بهداشتی مناسبی برخوردار می باشند. 

نسبت به پارچه های دیگر  پارچه های پلی پروپیلنی قابلیت شستشوی خوبی دارند و قابل بازیافت می باشند و کیک حاصله از آنها راحت تر جدا می شود.

با وجود مزایای مختلف استفاده از پارچه های پلی پروپیلنی که به اختصار به آنها پارچه پ پ نیز گفته می شود. 

 این نوع پارچه به علت درشتی تار و پود و سفت بودن آن دارای شرایط آب بندی مشکل تر می‌باشد و معمولا برای زمانی که محلول بسیار ارزشمند باشد توصیه نمی شود. این نوع پارچه در طیف وسیعی از تنوع تولید می شود.

آیا میدانید پلی پروپیلن چیست؟

پلی‌پروپیلن گسترش یافته یا EPP حباب یا لایه‌ای از پلی‌پروپیلن است که دارای ویژگی فشاری خوبی است که ناشی از سختی و سفتی پایین آن است و به آن اجازه می‌دهد که بعد از اعمال فشار به حالت اولیه خود برگردد.

پارچه ای که از این نوع الیاف تولید می شود نیازی به نخ ریسی ندارد و در صنایع مختلف و متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه پلی پروپیلن یک پارچه مصنوعی است که در بسیاری از کاربردهای صنعتی و همچنین در صنایع تولید اثاثه یا لوازم داخلی و پوشاک استفاده می شود. همچنین با عنوان اختصاری PP شناخته شده و می تواند بافته یا غیر بافته شود. 

انواع پارچه‌ های پلی پروپیلن به طور کلی برای فیلترها، ماسک های صورت و منسوجات پرفورمنس استفاده می شوند. ضمن اینکه بدلیل خاصیتهای بهداشتی، در ساخت برخی از مدلهای لباس عمل نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

 این پارچه‌ها قوی، نرم و سبک وزن هستند و به راحتی تمیز می شوند. متریالهایی که از پلیمرهای ترموپلاستیک مصنوعی ساخته شده اند.

بیاد داشته باشید که به لحاظ ساختاری، گاز PP محصول جانبی تولید نفت و گاز طبیعی است. بنابراین یکی از عیب هایی که به تولیدات پارچه پلی پروپیلن وارد میشود، ساخت آنها از منابع تجدید ناپذیر است. 

پارچه پلی پروپیلن نبافته چیست؟

بسیاری از انواع پارچه های با کیفیت بالا از پلی‌پروپیلنها، طی فرآیندهای مختلف ساخته می شوند. پارچه های پلی پروپیلن نبافته (Non Woven Polypropylene) برخی از همه کاره ترین مواد موجود امروزی هستند. گونه های پارچه پلی پروپیلن نبافته، بدون نیاز به بافت تولید می شوند.  ماده ای که نوآورانه بوده و از نظر فناوری، پیشرفته محسوب میشود تا خواص شگفت انگیزی برای عملکرد هرچه بهتر منسوجات داشته باشد. گونه‌های پارچه PP بادوام، سبک وزن و رطوبت گیر می‌باشند. رطوبت گیری آنها البته به معنای جذب ابتدایی و عبوردهی راحت این رطوبتها به خارج از بافت لباس است. بدین صورت لباس تولید شده از پارچه پروپیلن، تحت تأثیر رطوبت قرار نگرفته و سنگین نمیشود.  اغلب در پوشاک مقارب پوست مانند لباس زیر و لباسهای فعال، از این نوع منسوجات استفاده می‌شود.

چنانچه تولید کنندگان قصد استفاده‌ی خالصتر از ماده PP را داشته باشند، باز هم آنها را به تنهایی بکار نمیگیرند. بلکه غالباَ پلی پروپیلن‌ها را با

سایر الیاف طبیعی؛ یا الیاف مصنوعی مانند اسپندکس (الاستین)،ترکیب می کنند تا الاستیک تر شود.  الیاف مدلهای پارچه «Non Woven Polypropylene» طی عملیاتهای خاص گرمایی و شیمیایی، در یکدیگر تنیده میشوند. بنابراین ساختار خاص، غالباَ ناصاف و البته مقاومی برای آنها بدست می آید. (اگرچه که کاملاَ بهداشتی هستند و در ایام پاندمی کرونا، تولید ماسکهای پزشکی PP، بسیار رونق یافت.

نحوه تولید پارچه پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یک پارچه مصنوعی است که از پلیمرهای ترموپلاستیک مبتنی بر نفت ساخته شده است. ماده اولیه آن گاز پروپیلن است که محصول فرعی تولید نفت و گاز طبیعی می‌باشد. مونومر ضروری پروپیلن ابتدا از نفت خام به صورت گاز استخراج می شود. به‌عبارتی تولید با تقطیر نفت خام در یک پالایشگاه نفت آغاز می شود.

پلی‌پروپیلنها (PP) سپس از طریق پلیمریزاسیون با رشد زنجیره ای از مونومر پروپیلن، به شکل گاز در حضور یک سیستم کاتالیزوری، (معمولاَ Ziegler-Natta به نام کارل زیگلر و جولیو ناتا) یا کاتالیزور متالوسن تولید می شوند. متریال PP را می توان از طریق یک سیستم نخ ریسی اکسترود کرد که حاوی سوراخ های ریزی برای شکل دادن به رشته های بلند است. سپس به نخ هایی تبدیل میشوند که توسط تولید کنندگان نساجی به شکل پارچه بافته نشده در می‌آیند.

از سوی دیگر، پارچه پلی پروپیلن نبافته از آجرهای رزین پلی‌پروپیلنی ساخته می شود که دوباره ذوب شده و به شکل ورق در می آید. در ادامه به شکل دلخواه بریده می شود و برای ایجاد پارچه، دوخته یا چسبانده خواهد شد. فرآیندهای مختلفی امروزه برای ساخت پارچه های با کیفیت بالا از ماده Polypropylene، وجود دارد. مطابق این فرآیندها، مواد نهایی بسیار:

نرم،

راحت،

انعطاف پذیر،

قابل تنفس و

با قابلیت خشک شدن سریع با خواص کنترل رطوبت عالی،

هستند.

پیشینه پارچه‌های PP

ماده PP یا پلی پروپیلن، اولین بار توسط شیمیدانان رابرت بنکس و جی پل هوگان در سال 1951 کشف شد. دو شیمیدان نامبرده، برای شرکت نفت آمریکایی فیلیپس پترولیوم کار می کردند. جولیو ناتا، دانشمند ایتالیایی، در سال 1957 با پلیمریزاسیون رشد زنجیره ای گاز پروپیلن، موفق به ساخت پلاستیک مناسب برای تجاری سازی شد. زیگلر نیز در تکمیل تولید ماده‌ی PP امروزی، نقش ویژه ای داشت.

امروزه پارچه های پلی پروپیلن از محبوبیت و ویژگی های کمتری نسبت به پلی استرها برخوردار هستند. اما در اوج تهدیدهای ویروس کرونا، استفاده از پارچه های Polypropylene شدیداَ افزایش یافت. چنانکه ماسک های N95 که در سراسر جهان دارای تقاضاهای بیشماری بود، از همین ماده ساخته میشوند. افزایش تعداد عملها و جراحیهای اضطراری در ایام کرونا و ساخت لباس های یکبار مصرف پزشکان از پارچه های PP، یکی دیگر از عوامل پیشرفت این متریال پلیمری بشمار میرود.

خواص پارچه پلی پروپیلن

پارچه پلی پروپیلن یک ماده خاص با خواص منحصر به فرد بسیاری است. معمولاً در همان کاربردهای پلی استر در صنعت پوشاک و کفش استفاده می شوند. اما گسترش بهره گیری از پلی استرها بدلیل قابلیت رنگ پذیری گسترده تر و راحت تر و بافت زیباتر آنهاست. الیاف پلی پروپیلن قوی، مقاوم در برابر محو شدن و ذاتاً مقاوم در برابر لکه هستند. جالب است بدانید که:

پس از اکسترود شدن، نمی توان پارچه های پلی پروپیلن را رنگ کرد. درنتیجه معمولاً از رنگدانه های آلی یا مصنوعی برای رنگ آمیزی پلی پروپیلن به شکل مایع داغ استفاده می شود.

مقاومت بالا در برابر لکه، پارچه پلی پروپیلنی نبافته را برای کاربردهای اثاثه یا لوازم نساجی ایده آل می کند. همچنین بسیار مقاوم بوده و دارای رنگ ثابت و امکان تمیز کردن و مراقبت آسان می‌باشند. با این حال، برای صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از آسیب رساندن به پارچه، بهتر است آن را با آب سرد بشویید. اگر می توانید آن را جداگانه با دست با آب سرد بشویید و سپس آویزان کنید تا خشک شود. بطورکلی پارچه های پلی پروپلین نسبت به آبهای داغ بسیار حساس بوده و بافت و رنگشان دچار آسیب میگردد.

لازم به ذکر است که پارچه های پلی‌پروپیلنی رطوبت گیر نیز هستند. آنها اجازه می دهند رطوبت خیلی سریعتر از سایر انواع پارچه تبخیر شود و چنین قابلیتی،  آنها را برای فیلترها و ماسک های صورت یا هر لباس دیگری که نزدیک به پوست می پوشند عالی می کند. پارچه پلی پروپیلن نبافته یکی از سبک ترین الیاف مصنوعی است. همچنین در برابر اکثر اسیدها و قلیاها به طرز باورنکردنی مقاوم است. این نوع پارچه، رسانایی حرارتی مناسبی دارد و در هوای سرد میتوان آن را با اطمینان پوشید.

خواص پارچه های PP نبافته

از مهمترین خواص پارچه های PP نبافته میتوان به مواردی نظیر:

مقاومت در برابر سایش،

سفتی مناسب،

انعطاف پذیری عالی و خاصیت ارتجاعی خوب ،

پوشش بدون چروک خاص

استحکام عالی،

سبک وزنی

خشک شدن سریع

شستشوی آسان

ماندگاری خوب

استحکام کششی بالا

مقاومت در برابر پروانه ها، کپک ها، حشرات، قارچ ها

تنفس خوب پارچه پلی اتیلن نبافته

خاصیت جذب مناسب

هدایت حرارتی کم

حفاظت شیمیایی متوسط

و… اشاره داشت. ذکر این نکته نیز پراهمیت است که:

انواع پارچه پلی اتیلن نبافته (Non Woven Polypropylene)، ماده ای کاملاً مصنوعی محسوب میشود. بنابراین در برابر حملات حشرات، پروانه ها، کپک ها، قارچ‌ها و بسیاری از مواد شیمیایی روزمره مقاوم می‌باشند.

آگاهی از معایب استفاده از پلی پروپیلن‌ها نیز بسیار واجب خواهد بود. بعنوان مثال این جنس از پارچه‌ ها در فرآیندهای رنگرزی، افراد را با دشواری هایی روبرو میکنند. ضمن اینکه اینگونه پارچه های PP، الکتریسیته ساکن را جمع آوری می کنند. مقاومت حرارتی ضعیف، یکی دیگر از مشکلات پارچه های پلی پرو (PP) پیلن محسوب میشود. بطوریکه نه تنها در برابر حریق ایمن نیستند. بلکه حتی هنگام شستشو با آبهای پرحرارت نیز امکان از دست رفتن بافتشان وجود دارد!!.

ایستادگی ضعیف در برابر اشعه ماوراء بنفش و نور خورشید نیز یکی دیگر از مشکلات جدی ماده «Polypropylene» بشمار می‌آید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

تأثیرپذیری Polypropylene از نور خورشید

ماده پلی پروپیلن به راحتی توسط UV و نور خورشید آسیب می بیند. درواقع این مسئله چالشیست که چه در هنگام ساخت انواع لوله و بخصوص مخزن پلی پروپیلن و چه در تولید پارچه های PP با آن روبرو هستیم. هنگامی که منسوجات و تجهیزات از این جنس در زیر نور مستقیم خورشید قرار می گیرند، خواص فیزیکی و مکانیکی پلی‌پروپیلن‌ها به سرعت کاهش می یابد. درنتیجه یک تثبیت کننده UV اغلب به پارچه پلی پروپیلن اضافه می‌شود؛ تا مقاومت آن را بهبود بخشد. هنگام ساخت انواع مخزن و لوله PP نیز مواد آنتی – یووی به مواد اولیه اضافه میشود.

مزیت پارچه پلی پروپیلن

ظرفیت پارچه های پلی پروپیلن در رابطه با منتقل کردن مطلوب رطوبت را می توان بارز ترین مزیت این جنس پارچه ها بر شمرد. پارچه های پلی پروپیلن هیچ گونه رطوبتی را به خود جذب نمی کنند، بلکه آن را از سراسر خود عبور داده، به تبخیر رطوبت منجر می گردند. این مزیت موجب شده پارچه های پلی پروپیلن در تولید آن دسته از منسوجاتی که در نزدیکی پوست افراد پوشیده خواهند شد، کاربرد گسترده داشته باشند. از دیگر مزیت های این پارچه می توان به مقاومت در برابر سایش، حشرات، آفات و بیشتر اسید ها و قلیایی ها اشاره کرد.

دستگاه فیلترپرس فیلتر پرس نوین

با توجه به مواردی که در بالا اشاره شد از این پارچه ها برای تصفیه محلول های مختلف در صنایع مختلف در دستگاههای فیلتر پرس نیز استفاده می شود. که برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش میتوانید با همکاران ما در گروه صنعتی باران نوین بهاران در ارتباط باشید…