فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

کاربرد فیلترپرس در متالوژی

Application of filter press in metallurgy

فیلترپرس متالوژی
متالوژی چیست؟


متالوژی (به فرانسوی: Métallurgie) شاخه‌ای از علم مواد می باشد که به شناخت و استخراج فلزات و فناوری‌های کار با فلزات می‌پردازد. 

این علم  شامل تفکیک مواد معدنی از سنگ معدن آن‌ها، ذوب، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیهٔ آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل‌دهی آن‌هامی باشد.

 علم متالوژی به‌طور عمده به فلزات و ساختار آن‌ها می‌پردازد و در تحصیلات تکمیلی خواص و کاربرد دیگر جامدات نیز بررسی می‌شود.

واژهٔ «متالوژی» از ترکیب دو واژهٔ یونانی متالون «metallon» به معنی فلز و آرگون «ergon» به معنی کار ساخته شده‌است. 

مقدمه

از زمانی که انسان فلز را شناخت، متالوژی را نیز به عنوان یک هنر آموخت. صنعت ریخته‌گری از زمان های گذشته در جهان به عنوان یک صنعت مادر شناخته شده و با پیشرفت‌های روزافزون فناوری نقش آنبیشتر نمایان میگردد.

تاریخچه پیدایش علم متالوژی
ریخته‌گری مفرغ

دورهٔ فلزات بعد از عصر حجر و از حدود ۶ تا ۷ هزار سال پیش از هجرت آغاز شده‌است.

 احتمالاً مس نخستین فلزی است که به‌طور خالص، طبیعی و جدا از مواد معدنی مورد استفادهٔ بشر قرار گرفته‌است. 

انواع سنگ‌های مس از ظاهری فلزی با رنگ‌های مختلف مانند نیلی، لاجوردی، سبز، طلایی و سرخ برخوردار هستند. این امر می‌تواند یکی از عوامل توجه بشر اولیه به ترکیبات حاوی مس باشد.

برخی معتقدند که گویا نخستین‌بار ذرات طلا که در کنار ماسه‌های کنار رودخانه‌ها پراکنده بودند، توسط انسان شناسایی شدند.

 مصریان و شاید هندیان بیشتر از سایر ملل در استخراج طلا از سنگ‌های آن توفیق داشتند، اما در ایران از دورهٔ هخامنشی، آثار متعددی از طلا و نقره خصوصاً در کنار آمودریا و در شهر همدان کشف شده‌است. 

با گذشت زمان فلزات دیگری مانند نقره، سرب، آنتیموان و قلع نیز کشف شدند و بشر توانست با استفاده از آتش، ذوب فلزات را تجربه نموده و آلیاژهای مختلف را بدست آورد. به عنوان مثال، از مخلوط‌کردن قلع و مس، مفرغ بدست آمد و به این ترتیب عصر مفرغ آغاز شد.

اما امروزه استخراج از سنگ های مختلف معدن وتبدیل آنها به تناسب نیاز بشر جزو لاینفک زندگی مدرن می باشد.

از اینرو بشر برای بهتر زیستن و بالابردن کارایی این فعالیت از ابزار مختلفی استفاده میکند که از جمله می توان به دستگاه فیلتر پرس اشاره کرد.

و اما آیا میدانید دستگاه فیلترپرس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فیلترپرس filterpress چیست؟

فیلتر پرس دستگاهي است كه عمل تصفيه را در حجم زياد انجام داده ومايع وجامد را از يكديگر جدا مي سازد. به طور عمده فيلتر پرس ها فيلترهاي تحت فشار هستند كه در ساخت آنها از صفحاتي استفاده مي شود كه بين يك صفحه ثابت، يك صفحه متحرك كه به جك هيدروليك متصل است قرار دارند و به هم فشرده مي شوند.

کار فیلتر پرس، آب گیری از دوغابی است که دارای آب اضافی می باشد. با کمک فیلتر پرس میتوان کیک هایی با رطوبت بین 19 تا 25 درصد تولید کرد. امروزه با توجه به هزینه بالای استفاده از بستر های لجن خشک کن، استفاده از فیلتر پرس در صنایع تصفیه فاضلاب در کشور بسیار مرسوم گردیده است.

در این دستگاه با استفاده از فشار هیدرولیکی تحمیل به دوغاب ، عملیات آبگیری از دوغاب با عبور مایع از میان روزنه صفحات ومحصور شدن ذرات و دانه ها در پشت صفحات انجام می پذیرد.

برای مشاوره، تعیین سایزینگ و کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مجموعه صنعتی فیلترسازان باران نوین بهاران ما در تماس باشید…