فیلترپرس باران نوین بهاران

09127424215

بازار ۶.۵ میلیارد دلاری لوازم خانگی/ عمق ساخت داخل ۶۵ درصد استبازار ۶.۵ میلیارد دلاری لوازم خانگی/ عمق ساخت داخل ۶۵ درصد است

رئیس انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه حجم بازار داخلی لوازم خانگی ۶.۵ میلیارد دلار است، گفت: عمق ساخت داخل لوازم خانگی ۶۵ تا ۷۰ درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس هاشمی امروز در نشست خبری با بیان اینکه با توجه به اینکه سیاست خروج از اقتصاد نفتی و تک‌محصولی است قطعاً حمایت از صنعت و توسعه پایدار آن صنعت اهمیت ویژه ای دارد، اظهار داشت: سهم کل صنعت از جی‌دی‌پی کشور ۱۳ درصد است، در حالیکه سهم مالیاتی که صنعت می‌پردازد ۶۸ درصد از کل مالیات کشور است.

رئیس انجمن لوازم خانگی ایران افزود: اصولاً یک توسعه متوازن زمانی رخ می‌دهد که نسبت سهم از جی دی پی با نسبت مالیاتی که می‌پردازد هم‌خوانی داشته باشد.

وی ادامه داد: این موضوع منجر به کوچک‌تر شدن صنعت و نحیف‌تر شدن ارزش افزوده می‌شود و در دراز مدت سیگنال مثبتی برای سرمایه گذاری نیست.

هاشمی تصریح کرد: رتبه ایران در شاخص کسب و کار، حکمرانی مطلوب، رشد سرمایه گداری‌های مولد و … مشخص است. الان در هیچ کدام از این شاخص‌ها جایگاه ایران مطلوب نیست. باید آسیب‌شناسی کرده و در بخش حکمرانی برای بهبود این شاخصص‌ها هدف تعیین کنیم. در پایان اگر طبق سنجش نهادهای بین‌المللی ارتقا یافتیم می‌توان گفت پیشرفت کردیم. کلی‌گویی هیچ سودی ندارد.

وی افزود: برنامه‌های چندساله برای توسعه داریم باید بررسی کنیم چند درصد از برنامه‌ها تحقق یافته و علل عدم تحقق را آسیب‌شناسی کنیم؛ به عنوان نمونه طبق اعلام مرکز پژوهش‌ها میزان عملیاتی شدن برنامه ششم توسعه ۲۷ درصد بوده است.

هاشمی گفت: رشد اقتصادی کشور در برنامه هفتم ۸ درصد و رشد بخش صنعت ۸.۵ درصد پیش‌بینی شده است. برای رشد ۸ درصدی الزاماتی نیاز داریم که باید محیا کنیم.

رئیس انجمن لوازم خانگی ایران با بیان اینکه هم اکنون تحریم‌ها، شرایط اقتصادی کشور، دسترسی به ارز و … تبدیل به موانعی برای سینوسی شدن صادرات شده است، اظهار داشت: از جمله این الزامات صادرات پایدار در بخش صنعت است. در جلسه‌ای که با معاون اول رئیس جمهوری داشتیم این موضوع را اعلام کردیم و آقای مخبر نیز خواستار تهیه یک پروپزال در این خصوص شد.

وی در ادامه افزود: در دنیا تولید لوازم خانگی با معیار “دوستدار محیط زیست”، “هوشمندسازی”، “کم‌مصرف”، “ساده‌سازی” و … انجام می‌شود تا مصرف انرژی بهینه شود. در ایران نیز باید این مقوله مورد توجه قرار گیرد.

این مقام صنفی در ادامه اظهار داشت: اندازه بازار لوازم خانگی ۵۹۰ میلیارد دلار بوده است که از این میزان ۳۶۰ میلیارد دلار مربوط به لوازم خانگی بزرگ می‌شود. طبق پیش‌بینی ها اندازه بازار این محصول تا سال ۲۰۲۶ معادل ۸۰۰ میلیارد دلار می‌شود. بنابراین باید برای افزایش سهم ایران از این بازار تلاش کنیم.

هاشمی افزود: گردش مالی بازار داخلی هم با توجه به تکثر محصولات حدود ۶.۵ میلیارد دلار است که از این میزان ۲.۵ میلیارد دلار مربوط به لوازم خانگی بزرگ می‌شود.

هاشمی به لزوم ارتقای کیفی و رقابتی کردن لوازم خانگی اشاره و تصریح کرد: در برخی از رشته‌ها مزیت نسبی بالایی داریم و در برخی پایین است که طبق این مزیت‌ها باید سیاست‌گذاری شود.

وی تاکید کرد: باید به صورت سیستماتیک به زنجیره ارزش و تأمین جهانی متصل شویم. نمی‌توان با عدم تعامل یا تعاملات محدود به اهداف بزرگ رسید. باید تغییراتی در روابط اعمال شود.

رئیس انجمن لوازم خانگی ایران همچنین با بیان اینکه حمایت‌های شفاف و روشنی از بخش دانش بنیان نشده است، اظهار داشت: سهم بخش تحقیق و توسعه در صنایع مولد پایین است و باید این سهم توسعه یابد.

وی با اشاره به اینکه عمق ساخت داخل باید افزایش یابد، گفت: قطعه سازی در ۵ سال اخیر توفیقات خوبی کسب کرده و صادرات خوبی به کشورهایی همچون ترکیه داشته است. بهتر است بخش قطعه سازی را وارد زنجیره جهانی کنیم.

هاشمی تصریح کرد: عمق ساخت داخل میانگین ۶۵ الی ۷۰ درصد است. میزان ارزبری هم بستگی به میزان تولید دارد که می‌توان گفت به صورت میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران بیان داشت: در حال حاضر در اکثر کشورهای دنیا تولیدکنندگان ۳۰ تا ۴۰ درصد اجزا و قطعات خود را برون‌سپاری می‌کنند و حتی در صنایعی مانند خودرو این برون‌سپاری‌ها انجام می‌شود. حتی اگر تولید به اسم یک کشور باشد، باز هم در زمینه تولید آن محصول برون‌سپاری صورت می‌گیرد. بنابراین ما نیز باید به این موضوع توجه داشته باشیم و به دلیل مشکلاتی که برای صادرات کالاهای‌مان به لحاظ تحریم‌ها و انتقال مالی وجود دارد باید از این موضوع بهره بگیریم و بیش از این که بر روی ساخت کشور تأکید داشته باشیم برند خود را معرفی کنیم تا بتوانیم کالاهای‌مان را در سطح جهانی عرضه کنیم.

وی با انتقاد از شیوه فعلی پیمان‌سپاری ارزی اظهار داشت: تا زمانی که این شیوه در کشور وجود داشته باشد، صادرات ما چشمگیر نخواهد شد زیرا از صادرکننده خواسته می‌شود تا ارز خود را در سامانه نیما عرضه کند و عرضه ارز در سامانه نیما به منزله عرضه ارز به ارزان‌ترین قیمت است و این در حالی است که در دنیا ارز صادراتی گران‌ترین ارز محسوب می‌شود. بنابراین با این شرایط انگیزه از بین می‌رود.

هاشمی افزود: با توجه به اینکه مواد اولیه یک محصول صادراتی از بازار آزاد با ارز آزاد تأمین می‌شود لذا محصول قابل رقابت در بازارهای جهانی نیست و با این شیوه‌ها به توسعه پایدار و صادرات پایدار نمی‌رسیم.

رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در رابطه با میزان قاچاق در بازار لوازم‌خانگی بیان داشت: در این خصوص نیز به طور قطع نمی‌توان درصدی را اعلام کرد اما حدود ۳۵ درصد از کالاهای موجود در بازار خارجی است که بخشی از آن از طریق واردات قانونی مانند کوله بری و رویه‌های مجاز وارد می‌شود و بخشی هم به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.

وی در رابطه با قیمت لوازم‌خانگی اظهار داشت: قیمت نهاده‌ها و مواد اولیه افزایش یافته است و به اندازه کافی مواد اولیه در بورس عرضه نمی‌شود که این موضوع به معضلی برای تولیدکنندگان تبدیل شده در نتیجه ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان لوازم خانگی از بازار آزاد تأمین می‌شود.

هاشمی اظهار داشت: بنابراین ضمن اینکه انجمن موافق افزایش بی رویه قیمت‌ها نیست و معتقد است که مکانیزم عرضه و تقاضا باید بازار را به تعادل برساند اما با این وجود با توجه به شرایط ۵ ماه است که درخواست افزایش قیمت توسط تولیدکنندگان به سازمان حمایت داده شده است که پاسخی نیز فعلاً برای آن دریافت نشده است.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران اظهار داشت: با توجه به اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است، خیلی از واحدهای فروش ما فروش اعتباری دارند تا نیاز هموطنان را تأمین کنند.

وی همچنین بیان داشت: در جلسه‌ای که به تازگی با معاون اول رئیس جمهوی برگزار شد الزامات صادرات پایدار صنعتی مطرح شد. صادرات پایدار لوازم‌خانگی الزاماتی دارد که از جمله آن می‌توان به حمایت دستگاه‌های ذی‌ربط و حرکت هماهنگ آنها و تقویت برندهای و تأمین ساخت داخل اشاره کرد.منبع : مهر نیوز